English | دری

Breaking News

زوال دالر امریکایی و تلاش برای حفظ آن

زوال دالر امریکایی و تلاش برای حفظ آن

گزارش دهنده: اکبر بران

ایالات متحده امریکا برای بقای نفوذ اقتصادی اش در جهان از هرنوع تلاش ممکن استفاده میکند و هیچ یک حق ندارد کوچک ترین اقدام در مخالفت با امریکا یا در حقیقت در امر تضعیف دالر نماید اما این اقدامات امریکا در مقابل رقبای اصلی اش تا چی حد موثر خواهد بود؟

در سال 1952، دالر امریکایی نزدیک به 90 فیصد در داد و ستد بین المللی مورد استفاده فرار میگرفت و ذخایر بانک مرکزی اکثریت کشور ها را طلا و دالر تشکیل میداد؛ اما فعلاً حدود 15 فیصد از این ارز برای خرید و فروش استفاده میشود. این افت دالر امریکایی را ین چینی و یورو تکمیل کرده است. بر علاوه، سالانه امریکا یک تریلیون دالر کسر بودجه دارد و اگر این ارز از داد و ستد بین المللی به حاشیه کشانده شود امریکا قادر به نشر دالر نخواهد بود و در نتیجه قرضه هایش را پرداخته نمیتواند. در حال حاضر قرضه ملی امریکا بیشتر از 16.7 تریلیون دالر میباشد. این وضعیت بیان گر شمارش معکوس در امر زوال دالر امریکایی میتواند باشد.

جمهوری مردم چین با سرمایه ابتدایی 100 بلیون دالر بانک زیر ساخت سرمایگذاری آسیایی را طرح ریخت. چون، جمهوری چین در بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی به ترتیب دارای 4.42 فیصد و 6.47 فیصد حق رای میباشد. تصمیم گیرنده گان عمده در این دو بانک ایالات متحده امریکا و جاپان میباشند. با تاسیس این بانک، جمهوری چین خود را برای رقبایش معرفی مجدد میکند، نقش دالر را بیشتر از پیش تضیف میبخشد و در میان مدت و درازمدت کشور های آسیایی را غلام های اقتصادی خود میسازد. برعلاوه، یکی از خطوط آهن از چین الی بغداد احداث خواهد شد که نفت به سادگی به چین منتقل شود و یا به عباره دگر دست امریکا از شرق میانه باید کوتاه شود. نه تنها جمهوری چین بل روسیه همچنان در نقش تضیف دالر سعی میورزد. در جریان ماه گذشته رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که داد و ستد انرژی آن کشور را با طلای جامد (خشت طلا) به فروش میرساند.

قدرت های خورد و کوچک اقتصادی و نظامی در گذشته به امر تضعیف دالر مبادرت ورزیده اند اما کار ساز نبوده است. به گونه مثال: در سال 2003 عراق به خاک و خون یک سان شد به دلیل اینکه صدام مهره وفادار به امریکا بیش از این نمیباشد و وی از یک جهت نفت را بالای چین میخواست بفروش برساند و از جانب دیگر خرید و فروش به اساس یورو در نظر گرفته شده بود. فروش نفت بالای چین و به اساس یورو هردو برای امریکا قابل قبول نبود و صدام قیمت اش را پرداخت.

فرانسوی ها هنوز چراغ های جشن کریسمس و سال نو را خاموش نکردند که در غم همشهریان شان شمع روشن کردند. دو روز قبل از این واقعه رئیس جمهور فرانسه در جستجوی ختم تحریم های اقتصادی بالای روسیه شد و گفت در صورتیکه روسیه و یوکرائین به مشکلات خاتمه بدهند نیاز است روی تحریم ها گفت و شنود صورت بگیرد. همچنان، وی گفته است که با رئیس جمهور روسیه صحبت کرده و رئیس جمهور روسیه شرق یوکرائین را ضمیمه روسیه نمی سازد. اضافه از آن، رئیس جمهور فرانسه از نشست میان فرانسه-آلمان-روسیه-یوکرائین در 15 جنوری 2015 در قزاقستان تصدیق نموده است. فرانسوی ها مستقیم و غیر مستقیم در امر تضعیف دالر در ادوار مختلف نقش داشته اند. رئیس جمهور فرانسه چارلس دی گولی از سال 1959-1969 و بعد در سال 1970 ذخیره دالربانک مرکزی فرانسه را به طلا با امریکا معاوضه کرد و قدرت اقتصادی امریکا را کاهش داد و باعث اضمحلال سیستم برتن وودز شد. رئیس جمهور ژاک شیراک مخالفت حکومت ومردم اش در جنگ با اعراق ابراز داشت و فعلاً رئیس جمهور فرانسوا اولاند خواهان حذف تحریم ها بالای روسیه میباشد و باید قیمت اش را بپردازد که بدون شک پرداختند.

چوب سوخت همه ی این بازی ها مسلمان ها میباشند. چون از یک جهت تعداد زیادی کشور های اسلامی مانند عربستان سعودی، کویت، امارات متحده، قطر، عراق، سوریه، ایران….منابع سرشار نفت در اختیار دارند و از جانب دیگر هم مسلمان ها بیش از حد احساساتی میباشند. خرید و فروش نفت به اساس دالر “پطرودالر” و احساساتی بودن مسلمان ها در امرپایداری پطرودالرکمک میکند. احساساتی بودن باعث نا امنی، نابسامانی، عدم تفتیش خوب و بعد باعث میشود که مسلمانها در دنیا القاب چون تروریست، دهشت افگن، جانی، قاتل، ناقض حقوق زن و امثالهم شناسائی شوند. این نه بار اول است که پیامبر خدا”ص” مورد اهانت و توهین قرار میگیرد و نه بار آخر خواهد بود. دین را که خداوند”ج” وعده محافظت اش را داده است نیاز نیست که تحت نام های دهشت و وحشت معرفی شود. مسلمان ها غیر شعوری برای بقای دالر خود و دین خود را قربان میکنند و یک تصور زشت از هردو خلق کرده اند. حالانکه، شکیبائی و گذشت اساس این آئین است و از نماینده گی نادرست این دین باید پرهیز گردد

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*