English | دری

Breaking News

ریاست معارف بلخ و همکاری افغان – آلمان، مراکز جدید تربیه معلم را افتتاح کردند

ریاست معارف بلخ و همکاری افغان – آلمان، مراکز جدید تربیه معلم را افتتاح کردند

ریاست معارف بلخ رسما دو تعمیر جدید را برای مراکز تربیه معلم در ولسوالی های شولگره و دهدادی آن ولایت،به روز دو شنبه افتتاح کرد. هزینه ساخت این دو تعمیر که هر کدام 16 صنف درسی دارد، در مجموع بیش از 49 میلیون افغانی می باشد (22.5 میلیون افغانی در دهدادی و 26.6 میلیون افغانی در شولگره) که توسط دولت آلمان تمویل شده است. همچنین برای این مراکز جدید، تجهیزاتی مانند میز و چوکی، وسایل اداری، ابزارهای آزمایشگاهی و کتاب برای کتابخانه ها، تهیه گردیده است.

با بهره برداری از این دو مرکز جدید تربیه معلم، ریاست معارف ولایت بلخ اکنون قادر به تامین بهتر و مناسب تر نیازمندی های آموزشی شاگردان، در مراکز تربیه معلم شولگره و دهدادی خواهد بود. شاگردان پیش از این از کمبود صنف های درسی و دیگر سهولت ها رنج می بردند. در مجموع از این دو تعمیر جدید برای مراکز تربیه معلم، 402 شاگرد در ولسوالی شولگره (273 دختر و 129 پسر) و نیز 400 شاگرد در دهدادی (360 دختر و 40 پسر) به طور مستقیم مستفید خواهند شد. از آنجایی که شاگردان مراکز تربیه معلم، معلمان آینده خواهند بود، ارتقای شرایط آموزشی برای ایشان، زمینه ساز رشد عمومی کیفیت تعلیم و تدریس در این مناطق خواهد شد. ادارات دولتی محلی نیز با درک همین موضوع، در این راه اقدام کردند.

در محفل های جداگانه ای که به مناسبت افتتاح این دو مرکز به میزبانی ریاست معارف ولایت بلخ برپا شد، غلام جیلانی همایون، معین وزارت معارف؛ عبدالسمیع قریشی، رئیس تربیه معلم بلخ؛ عبدالرحمن صمدی، رئیس ریاست اقتصاد؛ ولسوالان ولسوالی های شولگره و دهدادی و نیز فلوریان اسمیتمنز، کمیشنر توسعه ای وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان، حضور داشتند.

این دو تعمیر جدید، به ریاست معارف بلخ اجازه می دهد تا زمینه آموزش را برای 802 نفر که معلمان بالقوه آینده خواهند بود، در رشته هایی چون فیزیک، کیمیا، بیولوژی و ریاضی فراهم نماید. همچنین آزمایشگاه ها و تجهیزات تازه، یادگیری را برای شاگردان در درس های نظری و عملی ساده تر خواهند کرد و امکان استفاده از روش های مدرن تدریس را فراهم خواهند نمود. این دو مرکز تربیه معلم قبلا در سال 2010 شروع به کار کرده بودند، اما تا امروز از امکانات لازم، بهره مند نبودند.

ریاست معارف ولایت بلخ، در کنار دفاتر ولسوالی های یادشده، بر پایه تصمیم کمیته انکشاف ولایتی، مسئولیت اجرای این پروژه ها را به عهده داشتند. ضمن آن که صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) بلخ، که خود توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان تمویل می شود، زمینه ساز تطبیق این پروژه ها گردید.

صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از همکاری آلمان با افغانستان اجرا می شود. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را در سطح محلی تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*