رادیو و تلویزیون محلی سمنگان در استدیوی جدیدي که توسط آلمان بنا شده، نشرات خویش را آغاز کرد

by Wadsam | July 30, 2015 6:23 AM

 امروز رادیو و تلویزیون محلي سمنگان استدیوهای جدید خویش را افتتاح کرد. این مرکز جدید که با وسایل مدرن مجهز می باشد، برنامه های متنوعی را برای ساکنان ولایت سمنگان نشر خواهد کرد و مردم را از آنچه که در ولسوالی ها و ولایت سمنگان می گذرد، مطلع خواهد ساخت.

استدیوی مذکور با کمک فنی و مالی برنامۀ دولت آلمان برای توسعه ظرفیت منطقه ای (RCD) در شمال افغانستان اعمار شده است و دارای تجهیزات حرفه ای تولید و نشر برنامه های تلویزیونی و رادیویی می باشد. رادیو و تلویزیون ملی افغانستان (RTA) در سمنگان می تواند برای فعالیت های خویش از آنها استفاده کند. علاوه بر استدیوهای جدید، ۱۴ نفر از کارمندان آن اداره برای شش ماه در عرصۀ گزارش نویسی، ثبت و تولید برنامه آموزش دیدند. ترکیبی از اقدامات اتخاذ شده، به رادیو و تلویزیون سمنگان امکان می دهد برنامه هایی با کیفیت عالی را ثبت و نشر نماید و در خدمت مردم باشد.

در مراسم افتتاح رسمی استدیوهای مذکور، دکتور مارتین شولدز، کمیشنر توسعه ای آلمان در افغانستان گفت: «دسترسی به معلومات و پوشش حرفه ای رسانه ای، کلید حرکت بسوی آگاهی مردم است.» همچنین آقای شولدز اطمینان داد که آلمان به عنوان یک شریک مطمئن برای مردم افغانستان، به کمک هایش ادامه خواهد داد و تاکید کرد: «امنیت و اراده سیاسی تصمیم گیران کلیدی در افغانستان جهت کار کردن در راستای منافع مشترک، پیش شرط های حیاتی برای موفقیت فعالیت های همکاری توسعه ای هستند.»

آقای محمد هاشم زارع، والی ولایت سمنگان، ضمن تشکر از دولت آلمان برای همکاری های همه جانبه اش با دولت افغانستان، خاطرنشان کرد که دستاورد عمده افغانستان طی چهارده سال گذشته، آزادی بیان و مطبوعات بوده است. وی گفت: «راه اندازی استودیوهای جدید برای رادیو و تلویزیون سمنگان، گام دیگری بسوی آزادی رسانه ها به شمار می رود و برای اطلاع رسانی به مردم از دستاوردها، فعالیت ها و برنامه های دولت، بسیار موثر خواهد بود.» وی همچنین از کارمندان رادیو و تلویزیون سمنگان خواست تا از استودیو و تجهیزات جدید به شکل مناسب استفاده کنند و از کشور آلمان نیز تقاضا کرد تا در کنار افغانستان بماند و به همکاری و حمایتش به ویژه در عرصه رسانه، ادامه دهد.

در این مراسم، اعضای شورای ولایتی، روسای ریاست های سکتوری، خبرنگاران، نمایندگان رسانه ها و بزرگان ولایت سمنگان حضور داشتند.

رادیو و تلویزیون سمنگان اکنون می تواند فعالیت های مختلف رسانه ای را انجام دهد و برنامه های متعدد و متنوعی را به طور روزمره تولید و نشر نماید. این مرکز، در نظر دارد تا میز گرد و مصاحبه با کارشناسان و مسئولان را از این پس به شکل منظم نشر کند. این برنامه به آنها امکان خواهد داد تا با شرکت های نشراتی خصوصی رقابت نمایند.

البته اهمیت استدیوهای جدید، فراتر از تولید برنامه های سرگرمی و رقابت با شرکت های خصوصی است. این مرکز رسانه ای، مردم را در جریان تصمیم گیری ها و روند فعالیت دولت قرار می دهد و بدین ترتیب زمینه اطلاع رسانی درست و شفافیت را فراهم می نماید. همچنین مردم نیز می توانند صدای خویش را از طریق رادیو و تلویزیون سمنگان به گوش مسئولان برسانند و بر سیاست در سطح ولایت شان، اثر بگذارند. این رادیو و تلویزیون می تواند مانند یک پل، میان جامعه و دولت عمل کند و نیازمندی های مردم را به نمایندگان حکومت و برعکس انتقال دهد.

علاوه بر آن، خبرنگاران جوان قادر خواهند بود تا در این مرکز، تجربه کسب کنند و سطح خبرنگاری را در سمنگان ارتقا دهند. به مرور زمان، ارزش هایی مانند آزادی بیان و آزادی مطبوعات، جایگاه بهتر و پذیرفته شده تری را در میان مردم خواهد یافت.

مجموع مصارف ساخت، تجهیز و آموزش به ۱۲ میلیون افغانی بالغ گردید که توسط حکومت آلمان تامین شد. این پروژه در همکاری با کمیتۀ انکشاف ولایتی سمنگان اجرا شد.

برنامه ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCD) که به وسیله وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می گردد، توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از همکاری آلمان با افغانستان اجرا می شود. برنامه ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCD)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. برنامه ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCD)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88-%d9%88-%d8%aa%d9%84%d9%88%db%8c%d8%b2%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%85%d8%ad%d9%84%db%8c-%d8%b3%d9%85%d9%86%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%af%db%8c%d9%88/