English | دری

Breaking News

رئیس جمهور غنی: ترکمنستان یکی از عمده ترین شرکای اقتصادی افغانستان است

رئیس جمهور غنی: ترکمنستان یکی از عمده ترین شرکای اقتصادی افغانستان است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر دیروز با هیئت کشور ترکمنستان تحت ریاست رشید مردوف معاون شورای وزیران و وزیر امور خارجه آن کشور، دیدار کرد.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا هیئت کشور ترکمنستان سلام ها و تمنیات نیک قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان را به رئیس جمهور کشور تقدیم نمود.

رئیس جمهور غنی گفت که چشم براه سفر رئیس جمهور ترکمنستان در آینده نزدیک به افغانستان می باشد.

رئیس جمهور غنی اضافه کرد که ما خواهان همکاری های دوامدار با ترکمنستان میباشیم و میخواهیم در جریان سفر قریب الوقوع رئیس جمهور ترکمنستان به افغانستان، روی پروژه های انتقال برق، خط آهن مشترک میان افغانستان، ترکمنستان و ایران و همچنان خط آهن مشترک میان افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان و همچنان گسترش روابط و همکاری ها در بخش های زیربنائی، اقتصادی، انرژی برق و نفت و گاز بحث نماییم.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه ناامنی در مناطق شمال کشور باعث کندی روند کاری پروژه های بزرگ اقتصادی می شود، گفت که دولت افغانستان اقداماتی جدی را روی دست گرفته تا امنیت در مجموع افغانستان به ویژه در مناطق شمالی کشور بهبود یابد.

رئیس جمهور کشور با تاکید بر اینکه ترکمنستان یکی از عمده ترین شرکای اقتصادی افغانستان است، گفت که در نشست های سازمان همکاری های شانگهای و بریکس در شهر اوفای روسیه میان افغانستان، هند و ترکمنستان موافقت گردید که کار تمدید پایپ لاین گاز میان کشور های مذکور آغاز گردد و می خواهد این موضوع در جریان سفر رئیس جمهور ترکمنستان به افغانستان نهایی شود.

رئیس جمهور غنی خاطر نشان کرد که تکمیل این پروژه ها ولایت هرات را به یک منطقه ترانزیت مبدل خواهد کرد و افغانستان از طریق کشورهای آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه به دریای خزر راه خواهد یافت.

در این دیدار آقای رشید مردوف گفت که افغانستان کشور دوست و همسایه نزدیک ترکمنستان است و کشورش از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند.

هیئت کشور ترکمنستان با تاکید بر اینکه جنگ در افغانستان بُعد داخلی، منطقوی و بین المللی دارد، گفت که از موقف رئیس جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر اینکه تروریستان بخاطر مختل ساختن امنیت افغانستان و منطقه وارد این کشور می شوند، حمایت می کنیم.

هیئت مذکور خاطر نشان کرد که ترکمنستان در مباحثات بین المللی همواره تاکید ورزیده است که مشکل تروریزم و مواد مخدر تنها مربوط افغانستان نبوده و برای مبارزه به این پدیده ها باید کشورهای منطقه و جهان با همدیگر همکاری نمایند.

در این دیدار وزرای معادن، فواید عامه، انرژی و آب و رئیس عمومی اداره امور نیز حضور داشتند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*