English | دری

دو ستاره هالیوود در نامه به دیوید کامرون خواسته تا از حقوق زنان افغان حمایت شود

دو ستاره هالیوود در نامه به دیوید کامرون خواسته تا از حقوق زنان افغان حمایت شود

imagesنایتلی و هایک درنامه که به دیوید کامرون نوشته است آمده که ریاست جمهوری افغانستان باید قول بدهد که از حقوق زنان در این کشور حمایت میکند.

سلما هایک و کیرا نایتلی دو ستاره شناخته شده از سینمای هالیوود هستند که در یک نامه خطاب به دیوید کامرون نخسته وزیر بریتانیا نوشته است که آنان خواهان حمایت از حقوق خانم ها در افغانستان هستند.

این هردو در نامه ارسالی خود به نخست وزیر بریتانیا خواسته اند که او باید اطمینان بدهد که پس از خروج نیرو های بین المللی از افغانستان دولت و مردم این کشور حقوق زنان را رعایت میکنند.

عده دیگر از ستاره ها و کارگردانان نامدار بریتانیایی نیز این نامه را امضا و بر آن مهر تائید زده اند که میتوان از جوزف فینس و مایکل شین از میان آنان نام برد.

در یک قسمتی از ین نامه آمده است که زنان افغان در یک دهه گذشته با شرکت در انتخابات، ایفای نقش های مهم اجتماعی و دولتی و فرستادن فرزندان شان به مدرسه، با اندیشه‌طالبانی مخالفت کرده اند اما حالا این زنان نگرانند که ممکن است آنها دست‌آوردهای یک دهه گذشته را از دست دهند.

در این نامه ستاره های هالیوود نیز نگاشته شده است که در جریان شش ماه گذشته شماری از زنان افغان که بخاطر آوردن صلح و برنامه های انکشافی در افغانستان کار میکردند به دلایل نا معلوم کشته شده اند.

این بازیگران سینمای هالیوود از نخست وزیر بریتانیا خواسته اند که از رییس جمهور آینده افغانستان جهت حمایت از حقوق زنان تعهد بگیرد.

این نوشته بخشی از کارزاری است که از سوی سازمان عفو بین المللی برای حمایت از خانم های افغان راه اندازی شده است.

در این نامه از کشته شدن زنان فعال افغان نمونه برداری و یاد شده است

این درحالیست که آقای حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در یک محفل بزرگداشته از هشتم مارچ روزجهانی زن حضور یافته بود گفت:  زنان افغانستان نقش کلیدی را در پیروز او در انتخابات سال 2009 ایفا نموده است، وی از زنان افغان خواست تا بار دیگر پای صندوق های رأی رفته به رییس جمهور آینده کشور رأی بدهند و سرنوشت شان را تعین نمایند.

وی افزود، من میدانم و مطمیین هستم که که همه نامزدان این دور ریاست جمهوری میدانند که بدون جلب حمایت زنان کشور نمی توانند پیروز باشند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*