English | دری

ده دستاورد مقدم برتر علمی سال 2013 منتشر شد

ده دستاورد مقدم برتر علمی سال 2013 منتشر شد

images1فهرست سالانه ۱۰ دستاورد پیشگامانه برتر علمی که توسط مجله ساینس و انجمن پیشرفت علوم امریکا در پایان هر سال انتخاب می‌شوند، منتشر شد.

به اساس این گزارش، فهرست امسال شامل پیشرفت‌های مهمی در زمینه فناوری‌هایی مانند حجرات خورشیدی، روش های ویرایش ژنوم و استراتیژی طراحی واکسین در سال 2013 بوده است.

جایگاه اول این فهرست به دستاوردی در زمینه ایمنی ‌درمانی سرطان اختصاص یافته است که سیستم ایمنی بدن را به مبارزه با حجرات سرطانی هدایت مینماید.

دانشمندان برای چندین دهه بر این باور بودند که چنین رویکردی می‌ تواند برای درمان سرطان وجود داشته باشد اما تبدیل آن به واقعیت بسیار سخت بود.

اکنون بسیاری از سرطان شناسان بر این باورند که گامی به این واقعیت نزدیک شده‌اند چرا که دو روش مختلف در حال کمک به زیر مجموعه‌ای از بیماران است.

یک نوع ایمنی ‌درمانی سرطان موسوم به حجره ‌درمانی T، حجرات T فرد را که نوعی گلوبل سفید خون هستند، گرفته و از ژینیتیک انجینیرنگ برای اصلاح کد ژنتیکی آنها بمنظور شناسایی و هدف قرار دادن حجرات سرطانی استفاده میکند.

نوع دیگر به رفع انسداد حجراتT  پرداخته تا بتوانند یک حمله کامل را صورت دهند. این کار با استفاده از پادتن هایی صورت گرفته که پاد ctla-4 و پاد pd-1 نام دارند.

در ادامه، این گزارش به معرفی سایر دستاوردهای برتر سال در حوزه علم از نگاه مجله ساینس و انجمن پیشرفت علوم آمریکا پرداخته است.

روش ویرایش ژن crispr توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست در پژوهشی روی یک باکتری کشف شد، اما اکنون محققان از آن مانند یک چاقو برای عمل جراحی روی هر ژن استفاده میکنند. بیش از 10 تیم از محققان از این روش برای دستکاری ژنوم حجرات گیاهان مختلف، حیوانات و انسان استفاده کرده‌اند.

نسل جدیدی از مواد حجره خورشیدی موسوم به حجرات پروسکایت که تولید آنها ارزانتر و آسانتر از حجرات سیلیکانی سنتی بوده، توجه زیادی را سال گذشته به خود جلب کرد. اگرچه این حجرات به اندازه حجرات خورشیدی تجاری کارآمد نیستند، اما ارتقای آنها بسیار سریع است.

دانشمندان از ساختار یک پادتن برای طراحی یک آنتی ‌ژن برای یک ویروس تنفسی استفاده کردند که سالانه میلیون کودک زیر پنج سال را به بیمارستان می‌ فرستد. انتی‌ ژن‌ها از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده واکسین محسوب میشوند.

یک روش تصویربرداری جدید با شفاف کردن بافت مغز، شیوه بررسی این اندام توسط دانشمندان را تغییر داده و نورون ها و دیگر حجرات مغز را بیشتر از همیشه در معرض مشاهده قرار داده است.

فناوری clarity که توسط محققان دانشگاه استنفورد طراحی شده، به دانشمندان اجازه میدهد تا مغز و ساختارهای پیچیده آنرا بطور کاملا سالم و در شکل سه بعدی مشاهده کنند.

محققان در سالی که گذشت، پیشرفت های قابل توجهی در رشد اندام های مقیاس کوچک انسان در شرایط آزمایشگاهی داشتند. این دستاوردها شامل پرورش کبد، ریزکلیه و مغزهای کوچک بوده است. این اندام های کوچک انسانی شاید مدل های بسیار بهتری نسبت به حیوانات برای بررسی بیماری های انسانی باشند.

پس از یک قرن پژوهش، دانشمندان در نهایت تائید کردند که ذرات پرانرژی پرتوهای کیهانی، از ابرهای ضایعات باقیمانده از ابرنواخترها نشات میگیرند.

محققان با موفقیت توانستند حجرات بنیادی را از جنین های شبیه ‌سازی شده انسان بدست بیاورند. آنها دریافتند که کافئین با تثبیت مولکول های کلیدی در حجرات حساس تخم انسان،‌ نقش مهمی در این فرآیند ایفا میکند.

پژوهش روی موش ها نشان داد که مغز پس از خواب بطور موثرتری خود را پاکسازی می‌کند. در طول خواب، این اندام کانال های بین نورون ها را گسترش داده که به جریان بیشتر مایع بیرنگ مغزی نخاعی در آنها کمک میکند.

این امر به مغز در بازیابی و ترمیم خود پس از یک روز کاری سخت و بیدار ماندن کمک میکند.
دانشمندان با بررسی چندین تریلیون حجره باکتریایی درون بدن انسان توانستند نقش های مهم این میکروب های ریز را در سلامت نگهداشتن فرد شناسایی کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که اکثر این میکروب ها در حقیقت دوستان سلامت بدن انسان محسوب میشوند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*