English | دری

Breaking News

دهاقین افغان برای مبارزه با سوء تغذی به کشت سویا رو آوردند

دهاقین افغان برای  مبارزه با سوء تغذی به کشت سویا رو آوردند

موسسه بین‌المللی آموزش و تغذی(NEI)  که یک موسسه بین المللی است با کمک مالی جمهوری کوریای جنوبی توانسته است که به بهبود صحت و فراهم کردن زندگی بهتر برای  دهاقین افغانستان کمک کند.

سویا دارای مقدار زیادی از پروتئین، روغن اومیگا و اسید امین که برای بهبود صحت افراد نیاز است می باشد و اکنون این گیاه در افغانستان کشت شده و غذاهای محلی و سنتی افغانستان از آن تهیه می‌شود.

پشتیبان اصلی موسسه بین المللی آموزش و تغذی دهاقین افغانستان هستند که در سال 2016 بیشتر از 17.400  خانواده افغان در 31 ولایت این کشور  به کشت سویا به عنوان دومین محصول بعد از کشت گندم رو آورده‌اند.

موسسه بین‌المللی آموزش و تغذی برای دهاقینی که به کشت سویا رو آورده‌اند، وسایل ضروری از قبیل تخم اصلاح شده، کود و سایر وسایل مورد نیاز برای کشت سویا، فراهم کرده‌است که هزاران زن و کودک را در سراسر افغانستان که با مشکل سوء تغذی روبرو بودند، با ترویج کشت سویا یاری رساندند.

براساس ارزیابی موسسه بین‌المللی آموزش و تغذی دهاقین افغانستان در سال جاری توانسته که از هر هیکتار زمین  2.7 تن سویا برداشت کنند و ولایت بلخ در شمال افغانستان با تولید 1350 تن  سویا توانسته است که مقام اول را در تولید سویا در سراسر افغانستان به خود اختصاص دهد.

همراه با بخش خصوصی موسسه بین‌المللی آموزش و تغذی هفت کارخانه پروسیس سویا را در ولایت کابل، هرات، ننگرهار، کاپیسا، تخار، قندوز و پروان ساخته است.  در این کارخانه‌ها بیسکویت، آرد سویا، بریانی سویا و پنیر سویا(توفو) تولید می‌کنند.

همچنان کارخانه‌های جدید سویا در حالی ساخته شدن هستند که قادر به تولید روغن سویا، پروتئین سویا و شیر استریلیزه است.  کارخانه تولید شیر که در کابل در حال ساخت است روزانه قادر  به تولید 40 هزار قوطی شیر سویا  خواهد بود.

قابل ذکر است که موسسه بین المللی آموزش و تغذی توسط کشور کوریا حمایت مالی و همراه با برنامه جهانی غذا و وزارت خانه‌های مختلف در افغانستان همکار است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*