English | دری

دارایی‌های مسدود(بلاک) شده ایران در چین؛ 22 یا 47 میلیارد دالر

دارایی‌های مسدود(بلاک) شده ایران در چین؛ 22 یا 47 میلیارد دالر

dollar-valueآمار و اخبار در مورد میزان اموال و دارایی های بلاک شده ایران در کشورهای خارجی پراکنده است. در حالی که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در چین به سر می برد، حجم واقعی دارایی های بلاک شده ایران در چین به یک سوال مهم تبدیل شده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، پنج شنبه سومین روز سفر خود به چین را در حالی در شانگهای گذراند که در همین روزها نوبخت معاون رئیس جمهور، میزان دارایی های بلاک شده ایران در چین را 22 میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش “تابناک”، با مرور آمار تجارت سالانه ایران و چین و نیز اظهارات پیشین مقامات ایرانی، حجم احتمالی همه دارایی های بلاک شده ایران در چین را تا 47 میلیارد دلار نیز دانسته است.

به اساس گزارش، چین بزرگترین مشتری نفت ایران و دومین صادرکننده کالا به ایران است و بزرگترین وارد کننده کالاهای غیرنفتی ایران نیز هست.

طبق آمار گمرک چین، این کشور که به تازگی با پیشی گرفتن از ایالات متحده به بزرگترین واردکننده نفت جهان تبدیل شده است در نه ماه اول سال جاری میلادی 16.01 میلیون تن نفت از ایران وارد کرده است که برابر با 428160 بشکه نفت در روز است. با در نظر گرفتن این آمار، چین در این مدت 12.3 میلیارد دلار نفت از ایران وارد کرده است.

چین هزینه نفت وارداتی از ایران را به واجد پول خود یعنی یوان به حسابی داخلی در بانک های این کشور واریز کرده و ایران حق دارد تنها برای خرید کالا از چین از آن استفاده کند. تحت فشار تحریم های امریکا، مشتریان نفت ایران حق ندارند پول ناشی از خرید نفت از ایران از این کشورها خارج شود و تهران باید از دارایی های خود برای واردات کالا از این کشورها استفاده کند.

طبق آمار گمرک ایران، در هشت ماهه نخستین سال 2013، ایران 4.062 میلیارد دالر کالای غیرنفتی و از جمله میعانات به چین صادر کرده است و در مقابل 5.791 میلیارد دالر کالا از این کشور وارد کرده است.

چین کاهش پنج درصدی واردات نفت ایران در سال جاری را هدف گذاری کرده و بنابراین حجم واردات نفت این کشور از ایران در سال جاری به حدود 15 میلیارد دالر خواهد رسید و با توجه به آمار موجود از صادرات و واردات کالاهای غیرنفتی بین دو کشور، صادرات و واردات ایران به چین به ترتیب به حدود 22 و 8.7 میلیارد دالر خواهد رسید.

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق تجارت ایران و چین پیش بینی کرده است که مبادلات بین دو طرف در سال جاری بیست درصد کاهش یابد. طبق گفته وی حجم مبادلات دو طرف در سال گذشته 35 میلیارد دالر بوده است. طبق گفته وی، چین در سال گذشته، 1.2 میلیارد دالر در ایران سرمایه گذاری کرده است و این رقم در سال جاری میلادی به 200 میلیون دالر کاهش خواهد یافت. این آمار و ارقام نشان می دهد که در سال جاری، میزان تجاری ایران با چین حدود 13 میلیارد دالر و مثبت خواهد بود.

این در حالی است که آمار دقیقی از میزان دارایی های بلاک شده ایران در چین وجود ندارد. پیش از این، حمید صافدل معاون پیشین وزیر صنعت و تجارت در ماه فبروری گذشته، گفته بود که صد میلیارد دالر از دارایی های ایران در خارج از کشور بلاک شده است.

دو هفته پیش و بعد از شروع دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و غرب، آسوشیتدپرس مدعی شده بود که دولت اوباما قصد دارد اجازه دهد ایران به بخشی از این دارایی های بلاک شده خود که بین 50 تا 75 میلیارد دالر تخمین زده می شود دست یابد. این در حالی است که کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس در اواسط ماه اسد دارایی های بلاک شده ایران در بانک های خارجی را 60 میلیارد دالر تخمین زده است.

گفته می شود که ایران در فاصله سال 2007 تا اواسط سال 2011، حدود 25 میلیارد دالر از دارایی های خود را از بانک های اروپایی به بانک های چین انتقال داده است تا در اروپا بلاک نشوند و این دارایی ها هنوز در بانک های چین باقی مانده است.

به نظر می رسد 22 میلیارد دالر که رفع بلاک آنها از مهم ترین دستور کارهای لاریجانی در سفر به چین بوده است، جدای از 25 میلیارد دالری است که پیش از این به بانک های این کشور انتقال داده شده است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*