جواب بابک زنجانی در برابر اتهامات فساد مالی در ترکیه

by Kamaluddin Koshan | December 28, 2013 5:41 AM

babek_zenjani[1]پای بابک زنجانی میلیاردر معروف و جنجالی ایران که اخیرا برخی نمایندگان مجلس ایران خواستار رسیدگی به اتهامات فساد مالی وی در ایران شدند، به موضوع پولشویی 87 میلیارد یورویی در ترکیه نیز باز شده است.

زنجانی که مالک هلدینگ “کونت کاسمتیک” در ترکیه است و سهامدار شرکت هوایی “اونور” ترکیه نیز می باشد، در بازجویی ها از رضا ضراب متهم اصلی پرونده پولشویی، رشوه و قاچاق طلا در ترکیه بعنوان فرد کلیدی در این فساد عنوان شد.

بنابر گزارش رسانه های ترکیه، از جمله روزنامه حریت، ضراب که تاجری ایرانی تبار ساکن ترکیه است و از این کشور تابعیت ترک نیز گرفته است، در بازجویی های پولیس زنجانی را “رییس” خود معرفی کرده و نام چند تاجر ایرانی را نیز بعنوان کسانی که در فساد اخیر همدست وی بوده اند، برده است.

قبلاً، 10 روز پیش که رسانه های ترکیه از عملیات گسترده پولیس و بازداشت 52 نفر از خود ضراب، فرزندان سه وزیر، رییس بانک دولتی ترکیه، هالک بانک، خبر دادند، روزنامه “تودیز زمان” از قاچاق 1.5 تن طلا با دادن 1.5 میلیون دالر رشوه از ترکیه به دوبی خبر داده بود که توسط ضراب درماه جون انجام شد و 2/3 این محموله قرار بود به شرکت سورینت زنجانی ارسال شود.

زنجانی در واکنش به این اخبار، طی یادداشتی که در سایت رسمی هلدینگ سورینت که تحت مالکیت وی است منتشر کرده، گفته است که وی 56 شرکت دارد و سالانه 7 تا 8 میلیارد یورو درآمد دارد و نیازی به “کارهای کوچکی” که در اخبار منتشر شده، ندارد.

رسانه های ترکیه نوشته اند که 35 میلیارد یورو بصورت غیر قانونی و با همکاری بانک ملت ایران در فاصله سالهای 2010 و 2012 از ایران به ترکیه منتقل شده است که سه شرکت صوری ضراب این انتقالات غیر قانونی را انجام داده است.

زنجانی می نویسد که “تمامی فعالیت های من در ترکیه دارای اسناد و مدارک می باشد و در ترکیه هیچ فعالیت غیر قانونی انجام نداده ام. از نام های برده شده در بازجویی تنها رضا ضراب را به دلیل ایرانی بودنش می شناسم”.

وی در ادامه نوشته است که با رضا ضراب در تمام عمرم تنها چند دفعه ای ملاقات داشتم اما هیچگونه فعالیت تجاری مشترکی انجام نداده ایم و از فعالیت های رضا ضراب هیچ اطلاعی ندارم، حتی نمی دانم محل کار ایشان کجاست! اگر هم فعالیت های غیر قانونی هم انجام داده باشد هم خودش مسوول است و این مسئله به من هیچ ارتباطی ندارد.

وی درباره ارتباط کاری با ضراب گفته است که “من رییس رضا ضراب نیستم، و حجم کلی روابط تجاری ما یک در هزار هم نیست و همه آنها در چارچوب قانون صورت گرفته است”.

گفتنی است که بابک زنجانی در لیست سیاه تحریمهای آمریکا و اتحادیه اروپا است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone
Endnotes:
  1. [Image]: http://wadsamstaging.barbaricum.com/dari/wp-content/uploads/babek_zenjani.jpg

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%ac%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%a8%da%a9-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d8%aa%d9%87%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%82%d8%b3%d8%a7%d8%af-%d9%85/