English | دری

Breaking News

جمعیت 3 میلیونی استفاده کننده گان مواد مخدر در افغانستان

جمعیت 3 میلیونی استفاده کننده گان مواد مخدر در افغانستان

وزارت مبارزه با مواد مخدر، وزارت صحت عامه و بخش تنفیذقانون ایالات متحده امریکا نتیجه “سروی ملی استفاده از مواد مخدر در افغانستان” را اعلان نمود.

در این کنفرانس که بتاریخ 22 ثور 1394 در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت برگزار گردیده بود پوهندوی سلامت عظیمی وزیرمبارزه با مواد مخدر، داکتر فیروزالدین فیروز وزیرصحت عامه و ویلیم براونفیلد معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور بین المللی مبارزه علیه مواد مخدر و تنفیذ قانون، اشتراک نموده بودند.

وزیرمبازره با مواد مخدر میگوید:” سروی در 24 ولایت افغانستان عملی شده که به اساس پیشرفته ترین معیارهای جهانی انجام شده. وزارت خواهان همکاری جامعه جهانی درتمام بخش ها بخصوص تداوی معتادین است که متاسفانه به سه میلیون استفاده کننده رسیده است. مواد مخدر یک سونامی خاموش است که بدون همکاری ملی و بین المللی ناممکن است که جلو آن گرفته شود.”

وزیرصحت عامه گفتند: “جامعه به موفقیت نخواهد رسید تا تمام داشته هایش را به محک آزمایش قرار ندهد. جنگ، نا امنی، جهل باعث میراث بد تروریزم و مواد مخدر شده. مواد مخدر با باورهای ما در تضاد است بناً ضرور است که با این پدیده مبارزه شود. وزارت صحت عامه مصمم است که تلاش در بخش کاهش تقاضا و درمان معتادین نماید که خواهان کمک از نهادهای فعال ملی و بین المللی در این بخش هستیم چون مشکل جهانی است.

وزیرصحت در ادامه افزودند:  در سراسر افغانستان2500 بستر بخاطر تداوی داریم که در مدت 45 روز تداوی میشود که الی 35 هزار نفر میشود اگر ما این را دو برابر هم کنیم 60 هزار نفر در سال میشود که با در نظر داشت تعداد معتادین خیلی کم است بنابراین این استراتیژی ها نتیجه نداده و باید برنامه های جامعه محور یا استراتیژی های مبتنی برجامعه طرح شود که از راه آگاهی عامه از طریق رسانه ها، مساجد، بزرگان قوم  عملی شود.

معاون وزارت خارجه امریکا گفتند: “با نماینده گان دولت وحدت ملی دیدار داشتیم. سروی که امروز اعلان میشود از جامع ترین سروی ها است چون صد در صد از معیار های سم شناسی کارگرفته شده و متاسفانه 13 در صد مجموعه جمعیت قریه های افغانستان از مواد مخدر استفاده میکنند. که مشتقات تریاک بیشتر مورد استفاده بوده  چون استفاده از مواد مخدر یک مشکل ملی و جهانی است بنابراین ایالات متحده و تمام شرکا علاقمند هستند که در مبارزه با این پدیده سهم فعال بیگرد. ما باید در این مبارزه مشترک موفق شویم اگر ناکام شویم نسلهای آینده ما سخت از این متاثر میشوند.”

قابل‎یادآروی است که “این سروی در دو مرحله اجرا شده است: سروی مناطق شهری، که در سال 2012 انجام شده و به نشر رسید، و سروی قریه ها، که در سال جاری تکمیل گردید. نتایج هر دو سروی نشان دهنده وضعیت سرتاسری استفاده از مواد مخدر در کشور است. سروی ملی استفاده از مواد مخدر افغانستان در نوع خود یک سروی بی نظیر و وسیع الساحه بوده که در آن صد در صد از شیوه های آزمایشی سم شناسی استفاده بعمل آمده است. نتایج ترکیبی سروی شهری و قریه ها نشان می دهد که میزان استفاده از مواد مخدر در سطح ملی به 11 فیصد رسیده و یکی از بالاترین ارقام در جهان است. میزان استفاده از مواد مخدر در قریه ها افغانستان سه برابر بیشتر از استفاده آن در مناطق شهری می باشد. بر اساس یافته های این سروی 13 فیصد جمعیت قریه های افغانستان از مواد مخدر استفاده میکنند، در حالیکه این رقم در شهرها پنج فیصد است. سروی مذکور به سطح کشور نشان میدهد که 9 در صد اطفال زیرسن 15 سال افغان، بشمول 11.3 فیصد اطفال قریه ها از یک و یا چند نوع موادمخدر استفاده میکنند.

تریاک و مشتقات آن بیشترین مورد استفاده در افغانستان را دارا میباشد. سروی نشان میدهد که مشتقات تریاک در سطح ملی به میزان 7 فیصد مصرف آن میرسد. در قریه ها، استفاده از مشتقات تریاک در یک چهارم 25 فیصد فامیل های سروی شده، دیده شده است. آزمایش مشتقات تریاک در قریه ها 7.5 فیصد اطفال را مثبت تشخیص داده اند.

برای کاهش استفاده مواد مخدر، وزارت صحت عامه، وزارت مبارزه با مواد مخدر و ریاست بین المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا شبکه را ایجاد نموده اند که شامل 113 برنامه تداوی معتادین مواد مخدر در سراسر افغانستان میباشد. در ماه جنوری 2015،  که ریاست بین المللی مبارزه علیه مواد مخدر و تنفیذقانون ایالات متحده امریکا؛ وظیفه مبارزه علیه مواد مخدر و تنفیذ قانون آن را پیش میبرد، بصورت تدریجی به دولت افغانستان واگذار میگردد تا شامل یک سیستم ملی عرضه خدمات صحی گردند. با وجود این، همانند بیشتر کشورها در جهان، 113 برنامه تداوی معتادین مواد مخدر نمی تواند جوابگوی نیازمندی زیاد برای تداوی مواد مخدر و حمایت از معتادین، بخصوص در قریه ها، طوریکه سروی آن را نشان می دهد، باشد. نتایج سروی ملی استفاده از مواد مخدر در افغانستان نشان میدهد که نه تنها استفاده از مواد مخدر در افغانستان یک معضل بوده، بلکه فقدان استراتیژی درازمدت ملی افغانی برای جلوگیری و وقایه، آموزش و تداوی وضعیت را بدتر خواهد کرد. تلاش ها برای کاهش و جلوگیری از استفاده مواد مخدر نباید صرف به بخش های صحت عامه و مبارزه با مواد مخدر واگذار گردد. لازم است که پیام افغانستان عاری از مواد مخدر به شکل دوامدار در تمام بخشهای جامعه( خانه، مکتب، محل کارو مسجد) انعکاس یابد. استفاده از مواد مخدر نیز به کشت و تولید آن در افغانستان مرتبط است، تا زمانیکه تلاشهای بیشتر و بزرگتر در راستای جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق کوکنار روی دست گرفته نشود، استفاده از مواد مخدر کاهش نخواهد یافت.”

همچنان باید گفت که از سه میلیون استفاده کننده مواد مخدر 1.4 میلیون آن معتاد و 1.6 میلیون آن استفاده کننده گان موقتی یا در تماس با مواد مخدر هستند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*