English | دری

جا بجای میلیاردها دالر پول ایرانی ها در خارج از ایران توسط بابک زنجانی

جا بجای میلیاردها دالر پول ایرانی ها در خارج از ایران توسط بابک زنجانی

bankبابک زنجانی، سرمایه داری که در ایران و خارج از ایران 64 شرکت بنام هلدینگ دارد در فروش نفت ایران با این کشور کمک کرده و میلیارد های دالر پول های نقد ایرانی های را در خارج از کشور ایران انتقال و جا بجا نموده است.

اکنون بابک زنجانی ازسوی اتحادیه اورپا و ایالات متحده به جرم همکاری با ایران تحریم گردیده است،زنجانی دریک گفتگو با خبر گزاری ایسنا میگوید که در این اواخر 250000000 دالر دارای هایش را در جریان انتقالات اموال ایرانی های به علت جریمه بانکی ایالات متحده امریکا ظبط نموده است.

وی از بانک جریمه شده هیچ اشاره دراین گفتگو خبری نکرده است اما ایالات متحده امریکا یک بانک جاپانی بنام میسوبیشی را دو ما پیش به اتهام شکستن قوانین مالی امریکا علیه ایران مبلغ 250 میلیون دالر جریمه کرده بود.

در گزارش شنبه نهم سنبله خبر گزاری ایسنا در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا و با اشاره به تاریخ ایجاد 12 مارچ 1971 بانک زنجانی آمده است. “بابک زنجانی در حال کمک به نقض مقررات مربوط به تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران و در حال فراهم کردن کمک های مالی به دولت ایران است. زنجانی یکی از عناصر کلیدی ایران در معاملات نفتی و نقل و انتقال پول های نفتی ایران است. زنجانی مالک گروه سورینت در امارات بوده و برخی از شرکت های تحت مدیریت وی به عنوان کانالی برای پرداخت نفتی ایران مورد استفاده قرار می گیرند.”

زنجانی میگوید، وی به صورت حرفه ای اقدام به ساختار شرکت ها در داخل و خارج ایران در سال 1980 نمود که در طول 2 سال به تعداد 11 شرکت تأسیس نمود. به گفته وی به خاطر انتقالات منابع پولی اش یک موسسه مالی در امارات متحده عرب ساخت که به شکل  ازران  به کمک بانک های خارجی انتقالات مالی وی در اختیار شرکت هایش قرار بگیرد.

 وی افزود هلدینگ “سورینت” را زمانی ایجاد کرد که تمامی موسسات و شرکت های زیر پوشش وی به 64 شرکت در داخل و خارج از کشور رسید.

 زنجانی گفت که وی عضو هییات مدیره” اسلامیک بانک” در مالیزیا است اما از مالک بودن ویا سهمدار بودن در این بانک عاری میباشد.

 وی در گفتگو با ایسنا اضافه کرداز زمانیکه تحریم ها علیه ایران عوج گرفت و زمینه انتقالات مالی برای شرکت های داخلی و خارجی سخت تر شد ، تصمیم گرفته است که به عنوان عضو هیات مدیره در یکی از بانک های خارجی در مالیزیا وارد شود و موسسات مالی خود در امارات را که منابع پنج میلیارد یورویی بود را در آن به شکلی متصل و خدمات مالی ایجاد کند.

زنجانی می گوید که در این مدت با همکاری وی 17.5 میلیارد یورو از منابعی که در خارج از کشور بود و مربوط به بانک ها بود با کارمزد هفت در هزار یعنی کمتر از یک درصد منتقل منتقل شده است.

وی درباره برخی اتهامها علیه وی در خود ایران مبنی بر دلالی و ارزانفروشی نفت ایران، با رد اتهامها، درباره ارتباط خود با فروش نفت ایران گفته است که یکی از مشتریان این بانک، شرکتی ایرانی که زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران در هنگ کنگ ایجاد شده بود، منابع ارزی حاصل از فروش نفت داشت و نیاز به افتتاح حساب در این بانک داشت.

 وی گفت که “کار شرکت یاد شده فروش نفت ایران بود، اما چون بانکی حاضر نبود منابع آن را جمع کند به بانکی که اینجانب عضو هیات مدیره آن بودم مراجعه کردندو از طریق بانک مالزی به این شرکت کمک کردم”.

وی درباره کمک به شرکت ایرانی در هانگ کانگ برای فروش هشت محموله نفتی خبر داده و گفته است که در فروش چند محموله میعانات گازی نیز به ایران کمک کرده است. بگفته وی، مجموعا 12 کشتی بار نفت و میعانات گازی ایران با همکاری وی فروخته شده و پول آن دریافت شده است.

وی می گوید که کلا شرکت نفت ایران یک میلیون و 900 هزار یورو با مجموعه شرکتهای وی صادرات داشته که حدود یک میلیون و 200 هزار یورو آن را فروخته بود و 700 میلیون یورو آن را ذخیره برای فروش کرده بود.

وی می گوید که بعد از اینکه سال جاری از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم شد، اداره سوئیفت پیامی به بانک ارسال کرد و مدت 15 روز وقت داد تا منابع خود را در بانک ها به هر جا که لازم است انتقال بدهیم، چون بعد از 15 روز ارتباط سوئیفت بانک قطع می شد، منابعی که بالغ بر 13.5 میلیارد یورو بود به دلیل این عملیات گیر افتاده بود. بگفته وی، بعد از تحریمها، اکنون 272 اتهام در خارج از کشور بر علیه وی اقامه شده است.

ی می گوید که “اخیر آمریکا 250 میلیون دالر بانکی را به دلیل منابع جریمه کرد و آن ها هم از دادگاه نامه گرفتند و از موجودی من برداشتند”. وی در ادامه گفت که بانک فرست اسلامیک 17.5 میلیارد یورو از پول های نفت ایران را در خارج از کشور نجات داد و در داخل کشور پخش کرده است، تعداد تراکنش های مالی آن در این زمینه به بیش از 9000 مورد رسیده است.

وی می گوید که سرمایه گذاری های هلدینگش در ایران بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان است.
وی می گوید که به 15 بانک داخلی کمک کرده است تا منابع شان را نقل و انتقال کنند.
وی همچنین گفت که مجموعه ای در عراق دارد که در آنجا کار نفتی می کند. آنجا نفت را تبدیل به گازوئیل کرده و از کردستان عراق به افغانستان ترانزیت می کردیم. وی در ادامه گفت که هم اکنون 10 شرکت در تاجیکستان دارد و یک بانک که به مجموعه هلدینگ وی در ترکیه تعلق دارد و وی سهامدار آن بانک است.

 وی همچنین گفت که اکنون هولدینگ وی 11 تا 12 میلیارد یورو بدهی خارجی دارد که هر سال 1.5 تا دو درصد سود در مقابلش پرداخت میشود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*