تکنولوژی “لای فای”، روش جدید دسترسی سریع به اینترنت

by Abdullah Atayi | November 28, 2015 11:37 AM

دانشمندان روش جدیدی را بنام “لای فای” برای دسترسی سریع کاربران به اینترنت آزمایش نمودند که در این روش به جای استفاده از فرکانس‌های رادیوئی معمول از یک وسیله قابل رؤیت استفاده کردند و با سرعتی بیشتر از ۱۰۰ برابر سرعت وای فای، در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

در دو آزمایش عملی، توسط شرکتی در استونی نشان داده شده است که با استفاده از لامپ می توان با سرعتی برابر یک گیگابایت در ثانیه به اینترنت وصل شد و از لحاظ نظری می توان به سرعتی برابر ۲۲۴ گیگابایت در ثانیه رسید .

مدیر اجرایی شرکت توسعه لای فای اعلام کرد : یکی از بزرگترین مزایای لای فای این است که برخلاف وای فای با دیگر سیگنال های رادیوئی برخورد نمی کند لذا می توان از آن در هواپیما و اماکن دیگر استفاده کرد و این تکنولوژی جدید در ۳ یا ۴ سال آینده در دسترس کاربران گذاشته خواهد شد.

پروفسور هارالد هاس از دانشگاه ادینبور اولین کسی بود که اصطلاح لای فای را به کار برد و این اصطلاح را سال ۲۰۱۱ در کنفرانس تکنولوژی ، سرگرمی و طراحی ” تِد ” به زبان آورد.

مزیت دیگر اینکه طول موج سگینال رادیویی کوتاه است ولی طول موج نور حدود ۱۰ هزار برابر طول موجه سیگنال رادیویی است، لذا امواج نوری فوراً ناپدید نمی شوند و ازبین نمی روند، اما نمی توان از این تکنولوژی در اماکن باز و زیر نور خورشید استفاده کرد زیرا سیگنال های خورشیدی در آن تأثیر می گذارند .

یکی از عیب های دیگر این تکنولوژی این است که، موج های لای فای از دیوار عبور نمی کنند لذا از لای فای باید در اماکنی همچون مناطق شلوغ یا بیمارستان که استفاده از وای فای خطرناک است ، استفاده کرد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c-%d9%84%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%a7%db%8c%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%b3%d8%b1%db%8c/