English | دری

Breaking News

تهدید شدید خشکسالی در ۱۵ولایت کشور

تهدید شدید خشکسالی در ۱۵ولایت کشور

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در نشست استجوابیه ولسی جرگه گفته اند که ۱۵ولایت کشور در تهدید شدید خشکسالی قرار دارد و ٢٠ ميليون راس مواشى با کمبود علوفه مواجه اند.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت در نشست ولسی جرگه گفت که خشکسالی به اکثر ولایت‌های افغانستان آسیب رسانده است و مالداران ولایت‌های مختلف با درجه‌های متفاوتی به کمک نیاز دارند و هرگاه کمک برای آنان نرسد، مواشی آنان تلف مى شوند.

وزیر زراعت افزود: “جوزجان، بادغیس، فاریاب، غور، ارزگان، زابل، کندهار، هلمند، سمنگان، بلخ، بغلان، کندز، هرات، فراه و نیمروز از جمله ولایاتى است که با تهدید بلند خشکسالی مواجه است.”

همچنان ولایات میدان وردک، لوگر، تخار، پکتیا، نورستان و سرپل در کتگوری دوم و ولایات غزنی، دایکندی، بامیان، کاپیسا، پروان، پنجشیر، کابل، بدخشان، لغمان، کنر، ننگرهار، پکتیکا و خوست در کتگوری سوم خشکسالی قرار گرفته است.

وزیر زراعت علاوه نمود که ۶۴ در صد مواشی ولایت درجه بلند، ۴۰ درصد مواشى ولایت درجه دوم و ۲۰ در صد مواشی ولایت درجه سوم، با کمبود علوفه مواجه اند.

 وی در ادامه گفت که براى تهيه علوفه ٢٠ ميليون راسى مواشى يادشده برای یک سال ۵۵۰ میلیون دالر امريکايى در حالى ضرورت است که وزارت زراعت آن را در اختيار ندارد.

به گفته وزیر زراعت، گندم برای کمک به نيازمندان در حالات اضطراری در مراکز ولایات موجود است و در صورت نیاز، برای آسیب دیدگان توزیع خواهد شد.

محمد اسلم سیاس معاون مالی و اداری وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث گفت: “میزان بارندگی در کشور نسبت به سال‌های گذشته ۶۱ درصد کاهش یافته، زراعت و مالداری مردم آسیب دیده است و باید تدابیر جدی را روی ‌دست بگیریم.”

وی افزود که مواد خوراکى و غيرخوراکى برای رسیدگی به افراد نيازمند به خصوص کسانی که از خشکسالی متضرر می شوند، در مراکز ولایات موجود است.

لازم به ذکر است، به گفته مسوولان در حال حاضر ۱.۲ میلیون تن در سطح کشور از کمبود غذا، آب و نبود سرپناه رنج می برند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*