English | دری

Breaking News

تلاش برای شامل ساختن هرات در فهرست میراث‎های فرهنگی سازمان ملل

تلاش برای شامل ساختن هرات  در فهرست میراث‎های فرهنگی سازمان ملل

وزارت اطلاعات و فرهنگ به منظور شامل سازی هرات در فهرست میراث ‌های فرهنگی سازمان ملل، بیشتر از یک میلیون دالر را اختصاص داده است.

آریا روفیان رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می گوید: “برای شامل شدن یک شهر مثل شهر قدیم هرات به میرات های باستانی سازمان ملل، اولین قدم و اولین اقدام این است که ما نخست یک شناسنامه به این شهر بسازیم؛ و این برنامه روی کار است.”

رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می افزاید، رییس جمهور با صدور حکمی هدایت داده تا تمامی درآمدهای که از رهگذر بازدید مراجعین به شهر قدیم هرات، به این بازمانده ها هزینه گردد.

سید وحید قتالی شهردار هرات می‌گوید: “شهرداری تلاش می کند که تا مسؤولیت اش را در این باره ادا کند و درآمدهایی را که از بازدید اماکن بدست می آورد، روی خود آن ها هزینه کند.”

شهر هرات، از سال ۱۴۰۱تا ۱۵۰۶میلادی، پایتخت دودمان تیموریان بود و در آن زمان این شهر به اوج ترقی و رونق رسیده بود و از همین رو، در برخی از متون تاریخی، هرات «فلورانس آسیا» نیز گفته شده است.

قابل ذکر است، ولایت هرات بیش از هشت صد بازماندۀ باستانی دارد که قلعۀ اختیارالدین، مصلای هرات، مقبره گوهرشاد بیگم، مقبره امیر علی‌شیر نوایی، مقبره مولانا عبدالرحمن جامی، پل مالان و کنیسه یهودیان، از بزرگترین نماهای باستانی و فرهنگی این ولایت هستند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*