English | دری

Breaking News

تقویت روابط اقتصادی هند و افغانستان از طریق نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری

تقویت روابط اقتصادی هند و افغانستان از طریق نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری

اولین نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری تحت عنوان “به‌سوی رفاه: نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری افغان–هند” ‌جهت تقویت روابط تجارتی و اقتصادی میان دو کشور از طریق تجارت و سرمایه‌گذاری در دهلی نو افتتاح گردید.

در این نمایشگاه نمایندگان بیش از 200 شرکت افغانی و بیش از 800 شرکت هندی گردهم خواهند آمد تا ارتباطات تجارتی جدید را ایجاد کرده و در مورد فرصت‌های بالقوۀ سرمایه‌گذاری بحث و تبادل نظر کنند.

آشوک گجاپاتی راجو پوساپاتی، وزیر هوانوردی ملکی هند با تاکید بر اهمیت همکاری‌های دو جانبه دو کشور، گفت:”هر دو ملت باید روابط اقتصادی خود را در هماهنگی با روابط سیاسی، استراتیژیک و از همه مهمتر روابط تاریخی، تحکیم و تقویت کند.”

داکتر عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان گفت که این نمایشگاه نشاندهندۀ اهداف هند و افغانستان در راستای تامین صلح و رفاه در منطقه است نمایشگاه مذکور تقویت کننده‌ پلان‌های بلندپروازانه‌ای است که دو کشور در کنفرانس قلب آسیا در دسامبر 2016 آن را جهت تقویت تجارت و سرمایه‌گذاری اعلام کردند.

آرون جِتلی، وزیر مالیۀ هند از برگزاری چنین نمایشگاه بزرگ با هدف مشخص ایجاد روابط تجارتی و سرمایه‌گذاری میان هند و افغانستان خرسندی و رضایت عمیق خویش را اظهار داشت و از تعهد عمیق هند در قبال افغانستان و سهمگیری در سکتورهای چون زیربنا، زراعت، صنعت، صحت عامه، معارف و تحصیلاتف انکشاف قوای بشری و غیره در افغانستان یاد کرد.

هوگو لارنس شارژدافر خاص ایالات متحده برای افغانستان در این مورد گفت:” نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری افغان-هند موجب تقویت روند اصلاحات،جذب خریداران و سرمایه‌گذاران، و اتخاذ روش‌ها و رویه‌های بهتر و پیشرفته‌تر خواهد شد.”

 وی افزود:”علاوه بر این، تشبثات هندی و افغانی می‌توانند تلاش‌هایی جوانب ذیدخل دولتی و خصوصی را در راستای رفع موانع رقابت تجارتی، استفاده از فرصت‌های گسترش تجارت، به نمایش گذاشتن ظرفیت‌های تولیدی دو کشور به سرمایه‌گذاران، و تسهیل سرمایه‌گذاری بیشتر و گسترده‌تر در این منطقه رهبری کنند.”

این نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های افغانی تدویر شده است تا آن‌ها بهترین‌های میراث راه ابریشم به شمول میوه های تازه و خشک، مغزیات، مساله دیگ، منسوجات، سنگ مرمر، سنگ‌های قیمتی و قالین را به نمایش بگذارند.

همچنان متشبثین دارندۀ فرصت‌های مبتکرانۀ سرمایه‌گذاری در سکتورهای انرژی پاک/تجدیدپذیر، مالی، زیربنا، دواسازی و خدمات طبی، و معارف و تحصیلات نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

انتظار می‌رود که شرکت‌ها و سازمان‌های سکتور خصوصی هند بیش از 40 سند ابراز علاقمندی را با همتایان افغان‌شان در راستای ایجاد روابط اقتصادی با افغانستان و سکتور خصوصی این کشور در جریان این نمایشگاه سه روزه امضاء کنند.

قابل ذکر است که نمایشگاه “به‌سوی رفاه‌” اولین مورد از سلسله نمایشگاه‌هایی است که ادارۀ انکشاف بین‌لمللی امریکا به منظور احیای روابط اقتصادی افغانستان با همسایگانش در آسیای مرکزی و جنوبی، در سال‌های آینده حمایت خواهد کرد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*