English | دری

Breaking News

تقدیر ارگ از کمک سه میلیارد دالری امریکا به قوای مسلح افغانستان

تقدیر ارگ از کمک سه میلیارد دالری امریکا به قوای مسلح افغانستان

ارگ ریاست جمهوری در کابل می‌گوید که تعهد امریکا برای کمک سالانه سه میلیارد دالری امریکا به قوای مسلح افغانستان نشان می‌دهد که این کشور یک شریک متعهد برای امریکا و جهان است.

سید ظفر هاشمی، یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهوری کشور گفت: “حکومت ایالات متحده تعهد سپرده که کمک‌های خود برای نیرو‌های امنیتی افغانستان را ادامه می‌دهد، ما استقبال می‌کنیم و این خودش نشان می‌دهد که افغانستان یک شریک قابل اعتماد برای حکومت و مردم امریکا می‌باشد”.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیرو‌های امنیتی افغانستان از یک سو به تجهیز و تسلیحات نیاز دارند و از جانبی مبارزه با تروریزم به همکاری مشترک و همه جانبه جهان گره خورده‌است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: “جنگ با تروریزم است بخاطر اینکه ما بتوانیم زودتر این جنگ را مهار کنیم نیاز به کمک‌های بیشتر امریکا و ناتو داریم.”

ریچارد اولسن، نمایندۀ خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان در اظهارات خود در مرکز مطالعات شورای اتلانتیک روز سه شنبه گفته است که واشنگتن از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ میلادی سالانه سه میلیارد دالر با نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهد کرد.

این مقدار کمک رسماً در نشست وارسا اعلام خواهد شد و قرار است این نشست تا دو هفته دیگر برگزار شود و در آن کمک ۱۵ میلیارد دالری آمریکا و جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی به افغانستان تعهد خواهد شد.

پیش از آن ناتو و جامعۀ جهانی در نشست شیکاگو در سال ۲۰۱۲ میلادی وعده کرده بودند که تا سال ۲۰۱۷ همه ساله بیش از ۵ میلیارد دالر با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک خواهند کرد.

ازین مقدار پول، ایالات متحده امریکا ۳.۵ میلیارد دالر، ناتو حدود یک میلیارد دالر و حکومت افغانستان سالانه ۵۰۰ میلیون دالر آن را متعهد شده بودند.

قابل ذکر است، امریکا از سال ۲۰۰۱ میلادی بدینسو برای به پا ایستادن نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، ۶۸ میلیارد دالر پرداخته است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*