English | دری

Breaking News

تفاهمنامه ۲۶ پروژه به ارزش ۱۰ میلیون دالر امضأ شد

تفاهمنامه ۲۶ پروژه به ارزش ۱۰ میلیون دالر امضأ شد

تفاهمنامهٔ ۲۶ پروژه به ارزش ۱۰ میلیون دالر امریکایی در یک ویژه برنامه امروز (دوشنبه، ۲۴ جدی) میان وزارت‌ها و نهادهای ذیربط با سفارت هندوستان با حضور  عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت افغانستان به امضأ رسید. 

این پروژه‌ها در زمینه‌های تحصیلات عالی، معارف، صحت، انکشاف دهات، سرک، انرژی و آب، محیط زیست، کاریابی، توانمندسازی اقتصادی زنان و زراعت از سوی ۹ وزارت‌خانه و دو موسسه غیر دولتی در ۱۱ ولایت کشور تطبیق می‌گردد.

تفاهم‌نامهٔ این پروژه‌ها امروز در یک مراسم ویژه از سوی سفیر کبیر هند در افغانستان و وزرا و مسوولان نهادهای مربوطه امضا گردیدند.

رییس اجراییه کشور گفت که در گذشته این پروژه‌ها براساس اولویت و نیاز مردم افغانستان در مناطق دوردست و محروم تشخیص شده و عملی می‌شود.

وى افزود که پروژه‌های کوچک انکشافی با تأثیرات بلند اجتماعی مردم مناطق دوردست را به زنده‌گی امیدوار می‌سازد و همچنان به تأمین صلح کمک می‌نماید.

 عبدالله عبدالله با ابراز قدردانی از کمک‌های کشور هند تاکید کرد که مالک این پروژه‌ها مردم افغانستان است. وزارت‌ها و نهادهای مربوطه وظیفه دارند که این پروژه‌ها را به طور درست تطبیق نمایند.

رییس اجراییه کشور در بخش دیگر از سخنانش به تلاش‌های ایالات متحده امریکا در زمینه‌ صلح افغانستان اشاره کرد و گفت که توقع داریم، این تلاش‌ها نتیجه بدهد و مخالفان مسلح به جای کشتن انسان‌های بی‌گناه به مذاکره بیایند تا روی موارد اختلافی بحث شود.

در این برنامه، دکتر مصطفی مستور، وزیر اقتصاد کشور گفت که در گذشته تطبیق پروژه‌های کوچک انکشافی نتیجه مثبت داشته است و مردم راضی‌اند. آقای مستور افزود که این پروژه‌ها طبق نیاز مردم طرح شده و اجرأ می‌گردد.

آقای مستور بیان داشت که وزارت اقتصاد تا حالا از مجموع ۵۷۷پروژه تعهد شده از سوی کشور هند به ارزش ۱۷۷ میلیون دالر، ۳۲۷ پروژهٔ آن را به ارزش ۶۵ میلیون دالر امریکایی تکمیل کرده است و روی بقیه آن کار جریان دارد.

همچنان، وینی کمار سفر هند در کابل گفت که این پروژه‌ها براساس خواست دولت و مردم افغانستان در راستای منافع راهبردی دو کشور در نظر گرفته شده است که هدف آن تأمین صلح، کاریابی و ارایه خدمات به مناطق دوردست می‌باشد.

وزارت اقتصاد می‌گوید که دولت هند ۱۶ پروژه دیگر در آینده نزدیک به افغانستان نهایی می‌سازد و تفاهم‌نامه‌های آن با وزارت‌های مربوطه امضا خواهد شد.

این پروژه‌ها براساس اهداف توسعه پایدار و اولویت مناطق دوردست و کمتر توسعه یافته اجرایی می‌گردد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
اقتصاد افغانستان

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*