English | دری

Breaking News

تعمیر جدید مکتب دخترانه سید هدایت الله نقشبندی در مزار، افتتاح شد

تعمیر جدید مکتب دخترانه سید هدایت الله نقشبندی در مزار، افتتاح شد

ریاست معارف ولایت بلخ رسما تعمیر جدید مکتب دخترانه سید هدایت الله نقشبندی را که دارای 24 صنف درسی می باشد، در ناحیه هشتم شهر مزار شریف،به روز سه شنبه افتتاح کرد.

هزینه اعمار این ساختمان، بیش از 30 میلیون افغانی بوده که توسط دولت آلمان تمویل گردیده است. علاوه بر تعمیر، میز و چوکی برای صنف ها و دفتر، و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی برای مکتب فراهم شده است. در مجموع بیش از 5 هزار شاگرد دختر و نیز 167 معلم، از امکانات جدید بهره خواهند برد.

سعیده میرزاده، مدیر مکتب دخترانه سید هدایت الله نقشبندی، که در مراسم افتتاح تعمیر جدید سخن می گفت، خاطرنشان کرد: «این تعمیر، مشکل اساسی ما که نبود فضای مناسب و صنف های درسی کافی برای شاگردان بود را حل می نماید. جا دارد که از دولت افغانستان و نیز کشور آلمان به خاطر حمایت شان تشکر کنیم.» در این مراسم که به میزبانی ریاست معارف ولایت بلخ برگزار شد، محمد ظاهر وحدت، معاون والی بلخ؛ مولوی عبدالعزیز عزیزی، رئیس معارف بلخ، دکتور محمد افضل حدید، عضو شورای ولایتی؛ غلام ربانی دستگیر، معاون ریاست اقتصاد؛ صالح محمد خالق، رئیس اطلاعات و فرهنگ؛ و نیز فلوریان اسمیتمنس، کمیشنر توسعه ای وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان، حضور داشتند.

دختران متعلم، با دسترسی به امکانات و سهولت های تازه آموزشی، اکنون می توانند بهتر و موثرتر از گذشته، به فراگیری درس های شان بپردازند. افزایش سطح علمی و آموزشی برای دختران، به معنای فراهم شدن فرصت های شغلی بیشتر و به تدریج قدرتمندتر شدن ایشان و نیز، بهبود کلی وضعیت اقتصادی در منطقه خواهد بود. مکتب دخترانه سید هدایت الله نقشبندی که در منطقه پرازدحام کارته نوبهار و دشت شور در ناحیه هشتم شهر مزار شریف موقعیت دارد، در سال 1990 میلادی بنیان نهاده شد. این مکتب، همواره در تلاش برای ایجاد یک محیط تعلیمی بهتر و صنف های درسی مناسب تر برای دختران بوده است.

بنابر تصمیم کمیته انکشاف ولایتی بلخ، ریاست معارف آن ولایت، مسئولیت اجرای این پروژه را به عهده داشت. همچنین صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) که توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می شود، حمایت های لازم را برای آن فراهم آورد.

صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) که به وسیله وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می گردد، توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از همکاری آلمان با افغانستان اجرا می شود. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*