English | دری

ترکیه امید دارد که مبلغ دو میلیارد دالر از پول گاز از ایران بگیرد

ترکیه امید دارد که مبلغ دو میلیارد دالر از پول گاز از ایران بگیرد

Iran and turkyتانیر یلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه میگوید. بخاطر شکایت ترکیه از ایران بخاطر بالا بودن قیمت گاز امید دارد که مبلغ 2 میلیارد دالر امریکایی پول پرداخت شده بخاطر گاز ایران را وا پس بگیرد.

بر بنیاد گزارش روزنامه های حریت و تودیز زمان ترکیه، وی گفت که قیمت گاز وارداتی از ایران بالا  است و ما به طور دوستانه به مقامات ایرانی گفته بودیم که می خواهیم درباره این موضوع به “دادگاه بین المللی دعوا باز میکنیم.

آقای ییلدیز در ادامه گفت که بر اساس قرارداد 1996، طرفین حق دارند درباره تعیین قیمت گاز هر سه سال یکبار مذاکره کنند و ما 99 درصد اطمینان داریم که بتوانیم با کسب رای موافق دادگاه، 2 میلیارد دالراز پولی که بابت خرید گاز ایران پرداخت کرده ایم، پس بگیریم.

روزنامه تودیز زمان ترکیه نوشته است که این کشور در سال 2012 بخاطردریافت هزار متر مکعب گاز ایران 490 دالر پرداخت کرد، در حالی که گاز دریافتی از آذربایجان و روسیه را به ترتیب 330 دالر و 400 دالر امریکایی محاسبه می کند. بر اساس این گزارش، ترکیه از بابت خرید گاز ایران هر ساله 800 میلیون دالر پرداخت اضافی انجام می دهد.

ترکیه در سال 2012 علیه ایران به دادگاه داوری بین المللی شکایت کرد.

ایران بر اساس قرارداد سال 1996 که در زمان ریاست رجایی کوتان بر وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه امضا شد، باید که سالانه 10 میلیارد متر مکعب به کشور ترکیه تحویل بدهد، اما تاکنون نتوانسته به تعهدات خود عمل کند. ترکیه در سال گذشته 7.5 میلیارد متر مکعب گاز ازنزد کشور ایران  گرفته است.

آقای ییلدیز می گوید که قرار داد عقد شده بین هر کشور مشکل ندارد. اما شرایط قیمتها باید بازبینی شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
ایرانایران و ترکیهترکیه

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*