English | دری

Breaking News

تدویر محفلی زیر نام روز جهانی کودک و منع کار شاقهٔ اطفال در وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین.

تدویر   محفلی  زیر نام روز جهانی کودک و منع کار شاقهٔ اطفال در وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین.

وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین از روز جهانی کودک و منع کار شاقهٔ اطفال با شعار«بیائید با تجدید تعهد درعمل؛ به کار شاقهٔ اطفال خاتمه دهیم!» طی محفل باشکوهی بزرگداشت به عمل آورد.

در این محفل؛ هیئت رهبری وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین، تعدادی از اعضای  کابینه،نمایندگان مردم درشورای ملی، تعدادی از سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌ها مقیم کابل،رییس و نماینده گان ادارهٔ یونیسف در افغانستان، وکلای مدافع حقوق اطفال،کمیشنران حقوق بشر و تعدادی ازمهمانان داخلی و خارجی اشتراک وزیده بودند.

نشست یاد شده با تلاوت آیات ملکوتی از قرآن عظیم الشان و اجرای سرود ملی توسط اطفال کودکستان ستاره آغازگردید.

 داکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین حضور مهمانان راخوش آمدید گفته، روز جهانی کودک را به تمام کودکان کشور و والدین شان تبریکعرض نموده؛ تجلیل از روز جهانی کودک را به مثابهٔ روز همبستگی اطفال افغانستان با اطفال جهان خواند.

خانم اوریا خیل افزود: حضرت  محمد (ص) فرموده اند که بهترین تحفه برای والدین؛ تربیهٔ درست اطفال شان‌است.

داکتر اوریاخیل گفت:افغانستان از سال 1994 میلادی شامل کنوانسیون جهانی حقوق کودک گردیده‌است.نفوس اطفال در افغانستان به 14.5 ملیون تن میرسد که تعداد زیاد این اطفال به تعلیمات ابتدایی دسترسی دارند، با آنهم تقریبا 3 میلیون طفل در معرض خطرقرار دارد که وظیفه ما است تا دست به دست هم داده به خاطر از بین بردن این خطرات(قاچاقوترافیک اطفال، ازدواج‌های اجباری، لت و کوب، معتاد شدن اطفال به مواد مخدر، استفادهٔ اطفال به حیث ابزار انتحار و انفجار و منع کار شاقهٔ اطفال) کار و مبارزهٔ پیگیرنماییم.

وی در ادامهٔ سخنانش اشاره نمود که طی 12 سال گذشتهپیشرفت‌های زیادیدر عرصهٔ اطفال صورت گرفته است ولی با آنهم این کار و پیشرفت ها بسنده نبوده و طبق احصائیهٔ وزارت کار، ا مور اجتماعی، شهدا و معلولین 191 مؤسسه در افغانستان در عرصهٔ اطفال، کار می‌کنند ولی؛ بد امنی‌ها در کشور و عدم هم‌آهنگی در کارها باعث شده‌است تا بدبختانه هنوز هم عده­‌ٔ زیادی اطفال در روی سرک ها کار نمایند و به امید این‌که در آیندهٔ نزدیک بتوانیم این ارقام را به پایین‌ترین نقطهٔ آن برسانیم.

سپس خانم هوسی وردک رییس دفتر بانوینخست کشور، پیام خانم بی‌ بی گل غنی را به مناسبت روزجهانی کودک به خوانش گرفت.

در ادامه   بالاجی رییس ادارهٔ یونیسف در افغانستان در مورد روز جهانی کودک و منع کار شاقهٔ اطفال سخنرانی نموده افزود: ما همیشه دوشادوش شما در عرصهٔ کار برای اطفال همکارمی‌باشیم.

هم چنان پیام اطفال کارگر توسط یک تن از اطفال کارگر به خوانش گرفته شد و در ادامه؛نمایش سرکس جالبی توسط اطفال مؤسسه سرکس در افغانستان اجرا گردید.

قابل یادآوری است که یلدا لطیفی یکی از کودکان با استعداد کشور با ایراد پیام کودکان افغانستان از همهٔ مقامات رهبری کشور خواست تا متوجه وضیعت اطفال کشور شده به کار شاقهٔ اطفال خاتمه بدهند.

یازدهم جوزا برابر است به روز جهانی کودک که همه ساله از این روز تجلیل به عمل می‌آید؛ولی نباید تنها به تدویر چنین برنامه‌ها اکتفاکرد؛ بلکه به وضیعت  اطفال در معرض خطر توجه نموده  برای از بین بردن این تهدیدها و نقطهٔ پایان گذاشتنبه آن؛ کار نماییم.

محفل با سپردن تعهدات و امضا از سوی مسوولین ادارات دولتی و غیر دولتی، توزیع تحایف به اطفال بی بضاعت و باخواندندعائیه پایان یافت.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*