English | دری

Breaking News

تایید طرح سرمایه‌گذاری برای تولید برق آفتابی ولایت قندهار

تایید طرح سرمایه‌گذاری برای تولید برق آفتابی ولایت قندهار

شورای عالی اقتصادی در نشست این هفته که به ریاست اشرف‌غنی ریسس جمهور کشور برگزار شده بود، درباره پروژه ۳۰ میگاوات انرژی برق ولایت قندهار، سرمایه‌گذاری شرکت بیات پاور، قرارداد بند کجکی دوم بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه ابتدا، موضوع پروژه ۳۰ میگاوات انرژی برق آفتابی ولایت قندهار از سوی معین وزارت انرژی و آب به جلسه ارائه گردید. اولین بسته پروژه‌های انرژی قابل تجدید برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۱۰۰ میگاوات برق براساس مصوبۀ ۳۱ کابینه به اعلان گذاشته شده بود.

این بسته شامل ۳۰ پروژه در ۲۰ ولایت و تولید انرژی برق به ظرفیت ۶۵ میگاوات از سولر، ۱۴ میگاوات از باد، ۱۳,۵ میگاوات از بایومس (زباله‌های شهری) ۷,۵ میگاوات از دستگاه‌های انرژی برق آبی کوچک می‌باشد.

براساس این طرح، هفت کمپنی برای سرمایه‌گذاری علاقمندی نشان داده اند، که شرایط کمپنی‌ها و اسناد مورد نظر برای تطبیق این پروژه مورد بررسی قرار گرفته است، پیشنهاد مالی دو کمپنی جی وی و ۷۷ با حضور دیگر کاندیدان و کمیته تدارکات باز گردید که در نتیجه این دو کمپنی واجد شرایط شناخته شدند.

وزارت انرژی و آب از شورای عالی اقتصادی خواست که وجوه حمایتی برای نرخ تعرفه برق، نحوه پرداخت وجوه حمایتی برای کمپنی‌ها و درخواست کمپنی‌ها برای ازدیاد ظرفیت‌های تولید را منظور نماید.

ریسس جمهور ‌غنی گفت: حکومت در قسمت توزیع زمین برای سرمایه گذاری مشکل ندارد و آماده است که در این زمینه همکاری همه جانبه نماید و در قراردادها باید پیش‌بینی واقعی وجود داشته باشد و اقدامات به گونۀ باشد که برق ارزانتر تولید و عرضه شود.

در طرح ارائه شده از شواری عالی اقتصادی خواسته شده است که در مورد تعرفه جدید فروش برق که قبلا از سوی شورای عالی اقتصادی قیمت تعرفه برق را ۵.۵ سنت دالر محاسبه گردیده بود، اکنون وزارت مالیه درخواست نموده که تمام مالیات باید شامل قیمت تعرفه باشد، که به این وجه قیمت تعرفه به ۵.۹ سنت دالر می‌رسد.

در این طرح، کمپنی ۷۷ خواسته است که دولت افغانستان تضمین قابل قبول نهادهای مالی و بانک‌های جهانی را ارائه دهد، همچنان تقاضا نموده که تضمین به شکل نقدی نباشد، بلکه کمپنی کتباً ضمانت به دولت می‌دهد و ماشینری کمپنی برای ساخت فاز دوم کجی به حیث ضمانت نزد دولت باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*