English | دری

Breaking News

بیش از ۵۴ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر زنده‌‎گی می‌کنند

بیش از ۵۴ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر زنده‌‎گی می‌کنند

اداره احصاییه مرکزی افغانستان در گزارش تازه که بالای ۲۱هزار خانواده در سراسر این کشور انجام شده است، گفته است که ۵۴٫۵ درصد شهروندان افغانستان زیر فقر زنده‌گی دارند.

این گزارش که از سوی ادارۀ مرکزی احصاییه و نهاد جهانی “آیکان” صورت گرفته، نشان می‌دهد که شمار افراد زیر خط فقر در کشور به بیش از شانزده میلیون تن (چیزی بیشتر از۵۴ درصد کل جمعیت افغانستان) رسیده است.

بر اساس این گزارش، آنانی‌که نمی‌توانند نیازهای بنیادی زنده‌گی شان را فراهم بسازند، بیش از پانزده درصد افزایش یافته است و نیز نرخ بیکاری در کشور به بیست و چهار درصد رسیده است.

حسیب الله موحد، معاون فنی ادارۀ مرکزی احصاییه در نشست خبری گفت: “براساس محاسباتی که صورت گرفته، اگر یک فرد کمتر از دو هزار و شصت و چهار افغانی را در یک ماه مصرف کند، زیر خط فقر است. این تعریف ملی است.”

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد گفت: “ناامنی، بی ثباتی سیاسی نسبت به گزارش قبلی که در زمان انتخابات صورت گرفته بود، پس لرزه های انتخاباتی که میزان سرمایه گذاری را در داخل افغانستان متأثر ساخته جز از دلایل اولی به شمار می روند.”

همچنان دسترسی چهار درصد جمعیت کشور به انترنت، دسترسی نزدیک به ۹۸درصد آن به برق و بهبود شاخص‎هایی در بخش بهداشت و آموزش، از یافته‎های دیگر این پژوهش استند.

در این حال، بانک جهانی و اتحادیه اروپا، ناامنی ها و افزایش سریع جمعیت را از علت های افزایش فقر در کشور می دانند.

شبهم چودری، رییس بانک جهانی در افغانستان گفت: “چندین نکته امید بخش چون پیشرفت هایی در آموزش و پروش، در بخش آب و درمان و مراقبت های نخستین بهداشتی وجود دارند. اما من فکر می‌کنم حقیقت مهم چیزیست که من گفتم، بیش از نیم جمعیت هنوز زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند و این باید یک آواز بیدار کننده برای همه ما باشد”.

موریزیو چیان، رییس بخش همکاری های اتحادیه اروپا در افغانستان اظهار داشت: “مکتب هایی بیشتری ساخته شده اند، اما شاگردان بیشتر پیدا می شوند، شغل هایی واقعا ایجادمی شوند، اما به مراتب مردمان بیشتری در جستجوی درآمد استند.”

بربنیاد تحقیق تازه‌ای اداره احصاییه مرکزی، ۴۴ درصد شهروندان افغانستان مصئونیت غذایی ندارند و میزان فقر مردم در فصل زمستان تا ۶۵ درصد افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر ۴۸ درصد جمعیت افغانستان کمتر از ۱۵ سال هستند، و ۵۰ درصد شهروندان این کشور درخانواده بیشتر از ۹ نفرعضو دارند.

گفتنی است که سالانه هزاران شهروند این کشور که اکثریت شان را جوانان تحصیل کرده تشکیل می‌دهند، به دلیل نبود کار مجبور به ترک کشور می‌شوند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*