English | دری

Breaking News

بودجه ملی سال مالی 1395

بودجه ملی سال مالی 1395

بودجه ملی سال آینده خورشیدی به مبلغ ۴۶۱.۸ میلیارد افغانی معادل ۷.۶ میلیارد دالر، از سوی مجلس نمایندگان تصویب و از سوی رئیس جمهور توشیح شده است که نسبت به بودجه سال مالی ۱۳۹۴ حدود ۲۵.۷ میلیارد افغانی (۶ درصد) افزایش را نشان می‌دهد.

از مجموع این بودجه؛ ۲۸۳.۳ میلیارد افغانی معادل ۴.۵ میلیارد دالر (۶۱ درصد کل بودجه) را بودجه عادی و مبلغ ۱۷۸.۵ میلیارد افغانی معادل ۲.۸ میلیارد دالر (۳۴ درصد کل بودجه) را بودجه انکشافی دولت در سال آینده تشکیل می‌دهد.

National Budget 1

بر اساس پیشبینی در سند بودجه؛ سهم منابع تمویل خارجی برای تامین بودجه ۱۳۹۵ حدود “۶۸” درصد است و متباقی بودجه از منابع داخلی تامین خواهد شد که تاثیرات ناگوار جنگ بالای رشد اقتصادی و انکشاف منابع تولیدی کشور از دلایل اصلی عدم تمویل بودجه کشور از منابع داخلی می‌باشد.

National Budget 2 National Budget 3

با نقل از وبلاگ “اندیشکده اقتصاد و سیاست” بیشترین پول بودجه سال ۱۳۹۵ به ترتیب در بخش‌های امنیت، معارف و صحت اختصاص یافته است و سکتور زیربنا و منابع طبیعی در قدم بعدی حدود 20.34 درصد بودجه را بخود اختصاص داده اند.

National Budget 4

تقسیم بندی بورجه ملی بر اساس وزارت خانه ها

National Budget 5وزیر مالیه کشور گفته است؛ رشد اقتصادی افغانستان در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ به‌طور اوسط حدود ۹.۶ درصد بود؛ در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ۳.۷ و ۱.۳ درصد رسید و در سال جاری مالی رشد اقتصادی کشور به ۲.۶ درصد رسیده است.

متاسفانه در این یک و نیم دهه گذشته نه کدام پالیسی موثر اقتصادی و توسعه‌ای وجود دارد و نه هم اراده‌ی برای رشد اقتصادی کشور دیده می‌شود و سند بودجه ملی کشور در حالی آماده شده است که هنوز “68” درصد کل بودجه کشور از سوی جامعه جهانی تمویل می‌شود.

National Budget 6

  افغانستان با وجود آنکه از نظر منابع معدنی یکی از کشورهای غنی جهان می‌باشد، اما جنگ‌های خانمان سوز و ویرانگر باعث عقب‌مانی جدی اقتصادی، رشد صنعت و انکشاف تولیدات داخلی در کشور شده است.

هم اکنون بخش‌هایی از معادن کشور در کنترل افراد مسلح و گروه‌های تروریستی قرار دارد که سالانه‌ میلیاردها دالر از بابت استخراج غیر معیاری‌ این معادن به جیب افراد زورمند و گروه‌های تروریستی می‌ریزد. اما دولت برنامه مدون و منسجم برای استخراج قانونی و معیاری معادن کشور یا ندارد و یا اراده‌ی برای شکوفایی و خودکفایی اقتصادی از سوی دولت‌مردان وجود ندارد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*