English | دری

Breaking News

۱۵۰۰ جریب زمین، به باغهای میوه کشور افزوده می شود

۱۵۰۰ جریب زمین، به باغهای میوه کشور افزوده می شود

احمدفهیم جباری، مسوول پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، مالداری و باغداری کشور (NLHP) می گوید که، کمپاین کاشت نهال را در فصل خزان برای ۵ ولایت شمال کشور آغاز نموده و در این دور ۱۵۰۰ جریب زمین زیر کشت نهال های میوه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: این پروژه همه سال در دو فصل، یعنی بهار و خزان در ولایت های شمالی کشور انجام می شود و نهال های زردآلو، سیب، ناک، انار، چارمغز و بادام برای زمین داران توزیع می گردد تا در آینده نزدیک کشور ما از لحاظ تولید انواع میوه ها به خودبسندگی رسیده و حتی قادر به صادر کردن آن به خارج کشور شویم.

جباری گفت: نزدیک به ۱۵۰۰ جریب زمین در این فصل به کاشت نهال میوه اختصاص خواهد یافت؛ اما در بهار آینده، قرار است ۳ هزار جریب زمین دیگر نیز به باغهای میوه کشور اضافه شود و تا دو سال آینده کشور از وارد کردن سیب و بعضی از میوه های دیگر بی نیاز خواهد شد.

جباری کمبود آب کشاورزی و عدم استفاده درست از آبهای موجود در کشور را یکی از مشکلات عمده کشاورزان عنوان نموده و برای جبران این نقیصه تا هنوز صدها ذخیره آب در ولایات شمال ساخته شده تا ایام آب خیزی و بارانی این ذخیره ها پر شده و در ایام خشکسالی و فصل گرما از آنها برای آبیاری باغها استفاده شود.

کاتب شمس رییس زراعت ولایت بلخ، از ایجاد یک سردخانه بزرگ در شهر مزارشریف برای ذخیره کردن میوه ها در آینده نزدیک خبر داده گفت: زمین های کشاورزی این ولایت به حدود ۴۰۰ متر مکعب آب در هر ثانیه نیاز است؛ در حالی که تمام آب های این ولایت تنها به ۳۵ متر مکعب در ثانیه می رسد.

قابل ذکر است که پروژه ملی باغداری و مالداری ریاست زراعت و مالداری کشور به هزینه بالغ بر ۱۱۶ میلیون دالر از سال ۲۰۱۳ در ولایت های شمال و شمالشرقی کشور برای رشد تولیدات کشاورزی، مالداری و باغداری در این مناطق راه اندازی شده تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*