English | دری

به تعلیق در آمدن جواز فعالیت دو شرکت از سوی وزارت تجارت وصنایع

به تعلیق در آمدن جواز فعالیت دو شرکت از سوی وزارت تجارت وصنایع

Quqandiجواز فعالیت دو شرکت وارد کنند گاز از سوی وزارت تجارت وصنایع افغانستان در حالی به تعلیق میرود و دوسیه های شان به لوی څارنوالى سپرده میشود که گویا این شرکت های در مجلس مزایده نرخ گاز مایع کشور ترکمنستان را بلند برده است.

شرکت های وارد کنند گاز مایع محمود جلیل و ام جی انرژی توسط وزارت تجارت و صنایع کشور به تعلیق درآمده و پرونده های این شرکت ها به لوی څارنوالى تسلیم داده شده است.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع کشور امروز در یک نشست خبری در کابل این مطلب را به رسانه ها ابراز نمود.

وی میگوید؛” شرکت های نامبرده به شکل بی شرمانه در ترکمنستان در یک مجلس مزایده دست به بلند بردن قیمت گازمایع این کشور زده اند و در هر تن گاز 212 دالر امریکایی قیمت را بلند برده اند با آن که در یک هفته پیشتر ما هشدار به شماری از شرکت ها فرستاده بودیم”

او گفت: شرکت های یاد شده میخواستند توسط داوطلبی قیمت 30 هزار تن گاز را بالا ببرند.

وی افزود، این دوشرکت بر بنیاد مکتوب وزارت تجارت که به وزارت خارجه افغانستان ارسال گردیده است شامل فهرست سیاه شده و بعد از این نمی توانند که گاز مایع را وارد کشور نمایند.

به گفت وی، آنا خاطر نشان نمود که وزارت مالیه موظف گردیده تا به تمامی بنادر کشور هدایت بدهد که از وارد کرد گاز مایع این دو شرکت پیشگیری نمایند.

قوقندی میگوید، اکنون صدها شرکت مصروف وارد کردن گازی مایع و مواد نفتی در کشور است که این شرکت از جمله ده شرکت بزرگ وراداتی گاز مایع در افغانستان به شمار میرفت.

تا اکنون مسوولین این دو شرکت دراین مورد ابراز نظری به رسانه کشور نداشته اند.

به گفته خانجان الکوزی معاون نخست اتاق های تجارت و صنایع کشور، این دو شرکت از جمله بزرگترین شرکت های وارد کننده نفت و گاز مایع بودند که تقریباً از 15 سال این طرف در کشور ما فعالیت میکردند.

وی با آقای قوقندی هم نظر بوده و از گفته های آقای قوقندی تائید نموده میگوید که این دو شرکت دچار تخطی از قانون شده اند.

آقای الکوزی افزود، اتاق های تجارت و صنایع از پیش با وزارت تجارت و صنایع و هییت کمیته اقتصادی شورای وزیران تفاهم کرده بود که جواز فعالیت شرکت های تخطی کننده به تعلیق در آورده شود.

او میگوید، هر چند بربنیاد نظام اقتصادی بازار آزاد حکومت نمی تواند دست به چنین اقدام بزند، اما در این چنین حالات که منافع ملی کشور صدمه میبنید میتوانند اقدام عملی نمود.

قوقندی به در پایان این نشست خبری به دیگر شرکت های وارداتی گاز مایع اخطار داد که در صورت انجام عمل که تخطی شمرده شود، به سرنوشت این دو شرکت مواجه خواهد گردید.

این نشست در حال صورت میگیرد که نرخ گاز مایع در کشور به شکل روز افزون در حال افزایش است هر چند نرخ فی کیلو گازمایع از سوی وزارت تجارت و صنایع مبلغ 60 افغان تعیین شده است اما در بسیاری ولایات و محلات شهر کابل یک کیلو گاز مایع مبلغ 70 – 75 افغانی به فروش میرسد.

آقای قوقندی در این مورد گفت: آنان از آغا رمضان تا اکنون ده ها دکان پرچون فروشی و چهار شرکت عمده فروشی را به دلیل قیمت فروشی مسدود نموده اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
قوقندیمسافر قوقندی

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*