English | دری

Breaking News

بهره برداری 121 سردخانه پیاز در ولایت کابل

بهره برداری 121 سردخانه پیاز در ولایت کابل

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری 121 سردخانه صفر انرژی را به منظور رشد زراعت و حمایت از دهاقین در پنج ولسوالی ولایت کابل به بهره برداری سپرد.

اسد الله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفت: از این تعداد سردخانه ها، 16 باب آن در ولسوالی چهار آسیاب، 3 در بگرامی، 14 در خاک جبار، 27 قره باغ و 61 سردخانه دیگر در ولسوالی موسهی موقعیت دارند.

سردخانه های انفرادی آن به 116 باب میرسد و ظرفیت هریک آن 12 تا 15 متریک تن و 5 سردخانه آن که بصورت اشتراکی ساخته شده است، ظرفیت هریک آن به 50 تا 60 متریک تن می رسد.

وزارت زراعت در جریان دو نیم سال گذشته 2807 سردخانه در سه ولایت احداث نموده ونزدیک به 12300 مامور ترویج زراعتی را در ولایات یاد شده در بخش های کاشت برداشت حفاظت وذخیره سازی پیاز و کچالو آموزش داده است.

استفاده از سردخانه های صفر انرژی میزان خسارت بعد از تولید، که در گذشته تا 40% بود، به حد اقل 2 تا 3% کاهش می دهد و دهقانان میتوانند با نگهداری پیاز و کچالو دراین سرد خانه به تدریج آنرا به بازار عرضه نموده و قیمت این محصولات را نیز در مارکیت ها کنترول کنند .

گفتنی است که هر سرد خانه انفرادی به هزینه بیش از 448000 افغانی و هر ذخیر خانه کوپراتیفی به هزینه بیش از 700 هزار افغانی با پنجاه فیصد سهم بلاعوض وزارت زراعت ساخته شده است .

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*