English | دری

Breaking News

بهره برداری دو تعمیر جدید در پوهنتون بدخشان

بهره برداری دو تعمیر جدید در پوهنتون بدخشان

دو تعمیر جدید پوهنتون بدخشان به هزینه بیش از 57 میلیون افغانی که توسط دولت آلمان، از طریق بانک توسعه ای (KFW)آن کشور تمویل شده و در قالب “برنامه ثبات برای شمال افغانستان” (SPNA) توسط بنیاد آقا خان اجرا شده است، برای استفاده محصلان در شهر فیض آباد به بهره برداری سپرده شد.

 این پوهنتون اکنون دارای فاکولته زراعت و نیز یک سالون غذا خوری می باشد. فاکولته زراعت  می تواند بیش از 500 محصل زن و مرد را میزبانی کند و به ارتقای کیفیت تحصیل برای محصلان و استادان در افغانستان  کمک نماید. سالون غذاخوری تازه، دارای آشپزخانه می باشد و ظرفیت میزبانی از 200 محصل را در یک زمان دارد. و موجب فراهم آوری سهولت های بیشتر برای محصلان می شوند.

دکتور فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی گفت: “ساخت فاکولته زراعت و سالون غذاخوری در پوهنتون بدخشان، یکی از نقاط عطف در عرصه تحصیلات عالی به شمار می رود که موجب به میان آمدن یک محیط درسی و آموزشی مثبت می گردد.”

خانم نورجهان ماوانی، نماینده دیپلماتیک شبکه توسعه ای آقا خان گفت: “شبکه توسعه ای آقا خان، در جهت ارتقای مهارت های ضروری، یک همکاری ارزشمند با وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون بدخشان، از طریق پوهنتون آسیای میانه و بنیاد آقا خان دارد.”

دکتور شاه ولی الله ادیب، والی ولایت بدخشان اظهار داشت که: “پوهنتون بدخشان، یکی از اولویت های این ولایت و نیز کشور می باشد. جا دارد که از وزارت تحصیلات عالی، شبکه توسعه ای آقا خان، و همکاری افغان – آلمان در افغانستان به خاطر تمام حمایت های شان، به ویژه در راه دستیابی به هدف های این پوهنتون، اظهار سپاس نمایم.”

قابل یاد آوریست که، در قالب “برنامه ثبات برای شمال افغانستان” (SPNA) کشور آلمان بیش از 260 پروژه زیربنایی را در ولایت های بدخشان، تخار، کندز و بغلان از ابتدای سال 2010 تا کنون اجرا کرده است. این برنامه در حال حاضر، در نظر دارد تا در جهت رشد دسترسی به تعلیم، صحت و خدمات توسعه روستایی، و نیز ارتقای ظرفیت برخی نهادها در سطح ولسوالی، تا انتهای سال 2017 فعالیت نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*