English | دری

بندر چابهار بهترين مسير انتقالات براي كالاهاي ترانزيتي هند به افغانستان است

بندر چابهار بهترين مسير انتقالات براي كالاهاي ترانزيتي هند به افغانستان است

bandarchabahar

سفیر هند در کابل بندر چابهار را بهترین مسیر برای انتقال کالا های تراتژنزیتی هند به افغانستان  میداند، زیرا هند نمیتواند برای انتقال کالا های ترانزیتی خویش از مسیر پاکستان استفاده نماید.

سفیر هند همچنان از همکاری هند با کشور جمهوری اسلامی ایران در توسعه بندر چابهار خبر میدهد و انتقالات از مسیر چا بهار را به سود سه کشور هند، ایران و افغانستان میداند.

 در همین حال، «انورالحق احدی» وزیر تجارت میگوید: با وجود توافقات تجارتی بین افغانستان و پاکستان، ما نمی‌توانیم به صورت کامل از بنادر پاکستان استفاده نماییم.

در این اواخر تاجران و دولتمردان افغانستان اراده نموده اند که از بندر چابهار استفاده نمایند که ثمره آن امضای تفاهمنامه بندری و ترانزیتی وزارت تجارت و صنایع افغانستان با سازمان منطقه آزاد چابهار در ماه ثور سال گذشته در کابل بود.

به اساس تفاهمنامه  که به اجرا رسیده ، 50 هکتار از زمین‌های منطقه آزاد چابهار برای امور ترانزیتی و انبار بر اساس قوانین مناطق آزاد جمهوری اسلامی به صورت اجاره در اختیار تجار افغان قرار گرفته است.

از اوایل سال جاری دیپلو مات‌های هندی نیز تلاش‌های خود را برای بهره‌برداری از بندر چابهار به شدت افزایش داده‌اند.

به گونه‌ای که فقط در کمتر از 40 روز گذشته دو هیئت از هند و ایران برای مذاکره در خصوص بندر چابهار به تهران و دهلی‌نو سفر کرده‌اند.

 بندر چابهار ١٠٠٠ کیلومتر نسبت به بندر کراچى به افغانستان نزدیک‌تر است و حدود ٨٠ درصد تاجران، اموال تجارى خود را از این طریق، وارد و صادر مى‌کنند.

این بندر که به آب‌هاى آزاد جهان وصل است در جنوب شرق ایران موقعیت داشته و از ولایت «نیمروز» افغانستان تنها ٧٠٠ کیلومتر فاصله دارد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*