English | دری

Breaking News

برگزاری نشستی در مورد سرمایه گذاری روی انرژی تجدید پذیر

برگزاری نشستی در مورد سرمایه گذاری روی انرژی تجدید پذیر

وزارت انرژی و آب و وزارت اقتصاد افغانستان، مشترکا نشستی را با عنوان “فعال سازی بخش خصوصی در تامین مالی و سرمایه گذاری در بخش انرژی، با تمرکز ویژه بر انرژی تجدید پذیر” به منظور تشویق و تسریع روند سرمایه گذاری روی منابع تجدید پذیر تولید انرژی، برگزار کردند.

رابر دیلگر نمایندۀ برنامۀ همکاری افغان – آلمان گفت: “فقدان انرژی برق برای شرکتها و موسساتی که به برق وابسته است، پیامدهای ناگواری دارد. اکثریت انرژی برق هنوز هم از خارج وارد می شود. ولی پوتنسیال افغانستان در زمینۀ تولید برق در خود کشور خیلی عظیم است. منابع انرژی تجدیدپذیر مانند خورشید، باد و آب می تواند الی 300000 میگاوات برق تولید نماید و افغانستان فعلاً به 6000 میگاوات برق نیاز دارد. مقدار اضافی آن فرصتهای خوبی است برای نفع و صدور آن به کشورهای همجوار.”

وزیران، مراجع ذیعلقه، تصمیمگران و کارشناسان مالی روی چگونگی رفع موانع سرمایه گذاری خصوصی، و همچنین جلب سرمایه گذاریهای درازمدت در سکتور انرژی، گفتگو کردند و نمایندگان حکومت و سکتور عامه به نیاز ایجاد یک چارجوب مقرراتی مناسب بخاطر تسهیل سرمایه گذاری شرکتها تأکید ورزیدند. تجارات و سرمایه گذاران نیز در مورد اینکه کاهش مالیه چگونه می تواند به سرمایه گذاری در این سکتور کمک نماید، بحث نمودند.

در این نشست عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد؛ علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب؛ قدرت الله دلاوری، رییس اداره برشنا؛ قربان علی حقجو، رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری (آیسا)؛ عتیق الله نصرت، رییس اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این برنامه شرکت داشتند. همچنین نمایندگان همکاری افغان – آلمان، نهاد توسعه بین المللی امریکا (USAID)، ادارۀ مایکرو فاینانس اداره ملی استندرد، بانک های تجاری افغانستان، واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، بانک جهانی، وزارت احیا و انکشاف دهات، بانک توسعه آسیایی، اداره ملی حفاظت از محیط زیست، و دیگر اداره ها و دفترهای ذیربط نیز حضور داشتند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*