برگزاری دومین جشن انگور در هرات

by Abdullah Atayi | August 15, 2015 6:05 AM

ولایات غربی افغانستان و مخصوصآ ولایت هرات با داشتن انگورهای متنوع و خوشمزه از شهرت خاص برخوردار است. دیروز، با حضور مسئولین محلی در اداره زراعت شهر هرات دومین جشن انگور برگزار شد.
به گفته مسئولان اداره زراعت هرات، محصولات انگور در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته و ۱۲۰ هزار تن انگور از باغ های انگور این ولایت حاصل شده است.
فقیر احمد سخنگوی سرپرست اداره زراعت ولایت هرات گفت که،” این جشن به دلیل معرفی محصولات انگور هرات برای دومین سال پیاپی برگزار شده است”.

باغداران ولایت هرات در فروش محصولاتشان دچار مشکیل بوده و خواهان همکاری اداره زراعت این ولایت در قسمت فروش محصولاتشان به دیگر کشورها می باشند.
اما سرپرست اداره زراعت هرات در جواب به باغداران  گفت که: اداره زراعت هرات فقط در قسمت افزایش کشت و محافظت از محصولات زراعتی ایفای وظیفه نموده و فروش محصولات به خارج از کشور مربوط دیگر ادارات وتجاران می شود.

درنبود یک برنامه‌ی مشخص و رسمی برای صادرات محصولات انگور به خارج از کشور، سردخانه‌ها و عدم توجه به محصولات انگور از جمله چالش‌های باغ داران این ولایت می باشد، گرچند محمد آصف رحیمی والی هرات سال گدشته خواستار تخصیص بودجه از سوی دولت در این راستا شده بود.
هرات با داشتن بیش از ۱۲۰ نوع انگور در سراسر افغانستان و دیگر کشورها شهرت خاص خود را دارد.
از انواع مشهور انگور هرات:فخری، لعل، کشمشی، عسکری، پوشنگی، حسینی، روچه، لوغی، صاحبی، آبی، و مسکه می باشند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%b4%d9%86-%d8%a7%d9%86%da%af%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa/