English | دری

Breaking News

برگزاری اولین جشن گل زعفران در ولایت هرات

برگزاری اولین جشن گل زعفران در ولایت هرات

نخستین “جشن گل زعفران” با کنسرتهای موسیقی محلی و نمایش نمونه‌های از زعفران خالص و بسته بندی شده در ولایت غربی هرات برگزار شد و مقام‌های محلی و مسئولان انجمن‌های تولید زعفران در هرات گرد هم آمدند تا شماری از زعفران‌کاران موفق هرات را تشویق کنند.

زعفران که که یکی از قیمتی‌ترین گیاهان جهان است، به عنوان بدیل مناسب برای کشت کوکنار تعریف می‌شود و هرات در یک دهۀ گذشته در ترویج کشت رعفران پیشتاز بوده و پیش بینی می‌شود که امسال در این ولایت بیش از چهار تُن زعفران تولید خواهد شد.

فقیر احمد سخنگوی رئیس اداره زراعت هرات می‌گوید: “امسال بیشتر از چهار تُن زعفران در هرات تولید خواهد شد. ما امروز شماری مهمان از دیگر ولایات افغانستان داریم تا در این جشن شرکت کنند. یکی از اهداف اساسی ما این است که ظرفیت های موجود در هرات را معرفی کنیم و زعفران کاران هرات را ستایش کنیم. این تلاشها سبب خواهد شد که هرات از تریاک پاک شود”

زعفران که در نوشیدنی‌ها و تهیه انواع دارو از آن استفاده می‌شود در داخل و خارج خریدارانی فراوانی دارد. در حال حاضر یک کیلو زعفران به قیمت بیش از یکصد هزار افغانی به فروش می‌رسد.

عبدالاحمد یکی از دهقانان ولسوالی گذره گفت: “ما قبلا گمراه بودیم. از کشت‌های استفاده می کردیم که به درد کار ما نمی‌خورد. تریاک کشت می‌کردیم اما حالا در یک قریه که ۵ صد خانواده در آن زندگی می‌کنند، ۳ صد نفر زعفران کار داریم.”

بشیر احمد رشیدی، رئیس اتحادیه زعفران‌کاران افغانستان می‌گوید: “با همه خوشبنی ها و پیشرفت های که داریم می بینیم که افغانستان هنوز فاقد لابراتوار معیاری است و هیچ شرکتی نتوانسته است که از آدرس این کشور، کیفیت زعفران خود را تصدیق کند. این نقطه ضعف ماست.”

کشت زعفران آسان است، زیرا آب کمتر نیاز دارد و پیاز آن تا چندین سال به صورت پیهم حاصل می‌دهد. امسال حدود ۲۵۰ تن پیاز زعفران از هرات به دیگر ولایات افغانستان منتقل شده است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*