English | دری

برگزارى دومین نشست میز مدور غرض آمادگی برای ششمین کنفرانس رکا بر محور انرژی و منابع طبیعی

برگزارى  دومین نشست میز مدور غرض آمادگی برای ششمین کنفرانس رکا بر محور انرژی و منابع طبیعی

کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ئی برای افغانستان (RECCA VI) در مورد پروژه های انرژی و منابع طبیعی تحت ریاست عتیق الله عاطفمل معین اداری و سرپرست وزارت امور خارجه قبل از ظهر امروز تدویر یافت.

در این نشست که به اشتراک معینان و روسای وزارتهای انرژی و آب ، معادن، ، مالیه، اقتصاد و شرکت برشنا موسسه در وزارت امور خارجه برگزار شد، ابتدا معین اداری و سرپرست وزارت امور خارجه در مورد اهمیت رکا که یک پروسه مهم همکاری های اقتصادی منطقه ئی به رهبری و مالکیت افغانستان می باشد، صحبت نموده گفت ” ششمین کنفرانس رکا که بزرگترین کنفرانس بین المللی از زمان تشکیل حکومت وحدت ملی می باشد به تاریخ های 12 و 13 سنبله ۱۳۹۴ به اشتراک حدود 70 کشور و سازمان بین المللی و منطقه ئی در کابل بر گزار خواهد شد. افغانستان در موقعیت بسیار ویژه در مسیر ترانزیت انرژی بین آسیای میانه و آسیای جنوبی قرار دارد. کوتاه ترین دهلیز منابع کشور های آسیای میانه که دارای ئخائر غنی انرژی اند ، به آسیای جنوبی که به فقدان انرژی مواجه می باشند، از طریق افغانستان می گذرد.

بنااً بائیست از این فرصت و موقعیت در چارچوب پروژه های رکا استفاده لازم و به موقع صورت گیرد.آقای عاطفمل خواهان همکاری نزدیک وزارتها و ادارات ذیدخل در ارائه معلومات دقیق از پیشرفتها و موانع پروژه های متذکره غرض تهیه گزارش و سایر اسناد برای رکای 6 گردید.

محمد مصطفی مستور معین مالی وزارت مالیه و میر احمد جاوید سادات معین پالیسی وزارت معادن و پطرولیم ضمن صحبت در مورد اهمیت پروژه های انرژی و منابع طبیعی رکا مخصوصاً پایپلاین انتقال گاز تاپی و لین انتقال برق کاسا یکهزار ، اظهار امیدواری و آمادگی نمودند که کنفرانس رکای ششم بهتر و متفاوت تر از کنفرانسهای قبلی بوده و نتایج ملموس در توسعه اقتصادی افغانستان و کشور های منطقه در قبال داشته باشد.

سپس آقای وحید الله ویسی ، رئیس همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه در مورد نحوه جمعآوری معلومات در مورد پیشرفتها وچالشهای پروژه های رکای پنج معلومات ارائه نموده و خواستار طرح پروژه های جدید به شمول پروژه های انرژی قابل تجدید در سطح منطقه برای رکای 6 گردید. گفتنیست که در این میز مدور 3 پرزنتیشن در مورد پروژه های انرژی و منابع طبیعی نیز ارائه و به پرسشهای اشتراک کنندگان پاسخ داده شد.

شایان ذکر است که کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه یی افغانستان (رکا) در سال ۲۰۰۵ آغاز گردیده و هر دوسال بعد بالترتیب در شهر های دهلی جدید، اسلام آباد، استانبول و دوشنبه برگزار شده است. وزارت امور خارجه مسئولیت رهبری و همآهنگی همکاری های منطقه ئی به شمول رکا و پروسه قلب آسیا را بعهده دارد. روند آمادگی برای تدویر ششمین کنفرانس رکا حدود یکماه قبل آغاز گردیده و نشست اولی میز مدور رکا به همین منظور هفته قبل بر محور خطوط آهن و سرکها در وزارت امور خارجه برگزار گردیده بود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*