English | دری

Breaking News

بررسی چالش های مدیریت منابع طبیعی در نشست بین المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی

بررسی چالش های مدیریت منابع طبیعی در نشست بین المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی

یک هیات از ابتکار شفافیت صنایع استخراجی افغانستان (AEITI) در کنفرانس جهانی “ابتکار شفافیت صنایع استخراجی” (EITI) در شهر لیمه کشور پیرو شرکت کرد. عضویت در ابتکار شفافیت صنایع استخراجی (EITI) دولت را در حسابدهی درآمدهای حاصل از استخراج معدن و نحوه مصرف آنها یاری می رساند و موجب به میان آمدن فضای سرمایه گذاری پایدارتر و بهتر می شود.

صفت الله رحیمی، معاون شرکت چینی (MJAM MCC-JCL Aynak Minerals)  و نیز عضو ابتکار شفافیت صنایع استخراجی افغانستان (AEITI) در این کنفرانس گفت: “این،‌ یک فرصت حیاتی برای شرکت ها است تا سهم گیری شان در بودجه ملی را نشان دهند و موجب پذیرش سرمایه گذاران توسط شهروندان شوند.”

 وی افزود: “مشارکت فعال ما در ابتکار شفافیت صنایع استخراجی، در اعتمادسازی و افزایش پذیرش اجتماعی، بسیار مهم بوده است. این مشارکت برای سرمایه گذاران نیز به همین اندازه بااهمیت می باشد.”

هیات افغانی به چالش های ملی که شامل تطبیق استندردهای ابتکار شفافیت صنایع استخراجی (EITI) در زمینه گزارش دهی و ثبت سوابق، تهیه صورت حساب ها، جوازها، درآمدها، و قراردادها و نیز ایجاد یک سیستم حسابداری کمپیوتری در دولت می باشد، اشاره کرد.

بنا بر تخمین ها، بخش معدن برای حدود 50 هزار تن به طور مستقیم و نیز برای 450 هزار تن دیگر به شکل غیرمستقیم زمینه کار را فراهم نموده است. با توجه به تجربه های مثبت بین المللی، یکی از هدف های ابتکار شفافیت صنایع استخراجی افغانستان، جمع آوری منظم معلومات از سراسر کشور و شریک ساختن آن با جامعه مدنی و در عین حال، حسابده ساختن دولت در مصرف این عایدات است.

تعهد دولت به شفافیت بیشتر، می تواند سرمایه گذاران و نهادهای مالی را علاقمند سهم گیری در استخراج معادن کشور نماید و تطبیق استندردهای ابتکار شفافیت صنایع استخراجی (EITI)، کمک شایانی به بهبود سرمایه گذاری در معدن های افغانستان خواهد کرد. صنایع استخراجی نیازمند سرمایه گذاری کلان و ثبات پایدار برای بازتولید سرمایه است و هرچه ناآرامی سیاسی و مالی کمتر باشد، به همان میزان برای این کسب و کار مفیدتر است. ابتکار شفافیت صنایع استخراجی، از شرکت های بین المللی می خواهد تا معلومات درباره پرداخت های شان به دولت را علنی کنند.

این کنفرانس، نمایندگان نهادهای دولتی، شرکت های فعال در صنایع استخراجی، سرمایه گذاران، جامعه مدنی و ارگان های بین المللی را از 100 کشور گرد هم آورده بود، و فرصت بحث درباره نتایج و درس های آموخته شده از اجرای استندردهای EITI را برای ایشان فراهم نمود.

” EITI” یک استندرد جهانی برای مدیریت منابع تیل، گاز و معادن کشورها بشمار می رود. این استندرد، توسط دولت ها در همکاری با شرکت ها و جامعه مدنی تطبیق می گردد. کشورهایی که از این استندرد استفاده می کنند،‌ معلومات درباره مالیات پرداخت شده،‌ جوازها، قراردادها، محصولات و دیگر عناصر کلیدی مربوط به استخراج معدن را به اطلاع همگان می رسانند.

پروژه “ترویج حکومتداری خوب در بخش استخراج معادن افغانستان” در نظر دارد تا کارکرد نظارتی وزارت معادن و پترولیم را با درنظرداشت معیارهای حکومتداری خوب، بهبود بخشد. بدین منظور، این پروژه به استراتژی انکشاف ملی افغانستان و نیز برنامه ملی تعالی صنایع استخراجی یاری می رساند. بیشتر این فعالیت ها شامل فراهم آوری حمایت استراتژیک برای وزارت معادن و پترولیم، و ارتقای ظرفیت کارکنان آن وزارت و ریاست های آن در ولایات، و ابتکار شفافیت صنایع استخراجی افغانستان می باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

لیلام شانزده میلیون دالر از سوی بانک مرکزی

بانک مرکزی اعلام کرده است که، د افغانستان بانک الی مبلغ شانزده میلیون دالر امریکایی را در داوطلبی امروز دو

نرخ اسعار خارجی در بازار کابل

 یک دالر 68.25 یک  یورو 80.30 یک  پوند 89.40 یک  ریال سعودی 18.10 یک درهم امارات 18.55 یک  فرانک سویس

سروی ده ها خانواده بی جاشده در ولایات کاپیسا و غور

مسوولان امور مهاجرین ولایات غور و کاپیسا می گویند که 41 خانواده خانواده های بی جاشده به تاریخ 24 و

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*