English | دری

Breaking News

برای برنامه ماین‌ روبی در افغانستان۵۵۰ میلیون دالر نیاز است

برای برنامه ماین‌ روبی در افغانستان۵۵۰ میلیون دالر نیاز است

ویس برمک، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث، به مناسبت روز جهانی ماین ‌پاکی دیروز در کابل گفت، وضع مالی موسسه‌های ماین‌پاکی در افغانستان خوب نبوده و این موسسه‌ها با کمبود بودجه مواجه می‌باشند و برای پاک ‌سازی ماین در این کشور تا سال ۲۰۲۳ به ۵۵۰ میلیون دالر نیاز است.

وی افزود: در دو نیم دهه گذشته بیش از ۷۷ در‌صد ساحات ماین‌گذاری‌شده، پاک ‌سازی شده است.

حکومت افغاستان می گوید که موسسه‌های ماین‌پاکی با حوادث امنیتی از جمله اختطاف رو‌به‌ رو می باشد که ۵۶۵ مورد اختطاف کارمندان موسسه‌های ماین‌پاکی طی چند سال گذشته گزارش شده است و در تازه‌ترین مورد ۱۵ ماین‌پاک در غرب افغانستان از سوی افرادناشناس زمانی که به طرف ساحه کاری خود می‌رفتند، ربوده شده اما یک روز پس از آن رها شدند.

مارک بودن، نماینده خاص سازمان ملل متحد در برنامه ماین‌پاکی در افغانستان گفت، دولت افغانستان با سازمان ملل متحد در این بخش هماهنگ بوده و قرار است تا سال ۲۰۲۰ این کشور از وجود ماین‌ پاک‌‌‌سازی شود، اما باید پول بیشتری برای برنامه ماین‌پاکی در افغانستان اختصاص داده شود.

محمد‌شفیق یوسفی، رییس بخش انسجام و هماهنگی ماین‌پاکی گفت که ماین‌پاکی یکی از برنامه‌های پیش‌نیاز برای برخی برنامه‌های انکشافی در کشور‌های بعد از جنگ به شمار می‌رود و برنامه استراتژیک ماین‌پاکی افغانستان یک برنامه مدیریتی است که برنامه ماین در این کشور را هدایت خواهد کرد.

قابل ذکر است که بر مبنای آمار ارایه شده از سوی حکومت افغانستان، ماهانه ۱۱۲ ماین‌پاک در اثر ماین‌پاکی جان خود را در این کشور از دست می‌دهند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*