English | دری

بانک انکشاف آسیایی 56.6 میلیون دالر را برای بازسازی خسارات ناشی از سیلاب در شمال کشور کمک مالی کرد

بانک انکشاف آسیایی 56.6 میلیون دالر را برای بازسازی خسارات ناشی از سیلاب در شمال کشور کمک مالی کرد

داکتر حضرت عمر زاخیلوال مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور و سرپرست وزارت مالیه و آقای هانس ولدرنگ مسول بانک انکشاف آسیایی در افغانستان، امروز قرارداد کمک مالی اضطراری به ارزش 56.6 میلیون دالر آمریکایی برای بازسازی سیستم آبیاری و زیربنای سرکهای روستایی که بر اثر سیلاب های متعدد، امسال خسارات شدید دیده بودند ، در وزارت مالیه امضا کردند. این کمک مالی قرار است در 15 ولایت افغانستان استفاده شود.

این پول  مجموعاً شامل 40 میلیون دالر از صندوق انکشاف آسیایی و 16.6 میلیون دالر کمک اداره انکشاف بین المللی بریتانیا ازطریق صندوق وجهی زیربنای افغانستان میباشد.

دوکتور حضرت عمر ذاخیلوال سرپرست وزارت مالیه درین مورد گفت: بازسازی سیستم آبیاری برای بهبود معیشت و دستیابی به ثبات مالی و مصؤنیت غذایی خانواده های روستایی در افغانستان حیاتی میباشد. بهبود سیستم های آبیاری میتواند که تولیدات کشاورزی راافزایش دهد، رشد اقتصادی مردم را بهبود بخشد و در کاهش فقر ممد واقع شود.

آقای هانس ولدرنگ مسول دفتر بانک انکشاف آسیایی در افغانستان گفت:” این کمک مالی سیستم آبیاری را ترمیم نموده و هزاران خانواده ای را که بر اثر سیلاب راه های روستایی خود را از دست داده بودند،  کمک میکند تا به بازارها دسترسی داشته باشند.”

در جریان ماه های اپریل و جون امسال، بارش سنگین باران و سرازیرشدن سیلابها در نقاط شمالی افغانستان باعث خرابی و ویرانی های جبران ناپذیری در شمال افغانستان شد و زندگی افراد زیادی را گرفت. در اثر جاری شدن سیلابها حداقل برای یک نسل ویرانی را ایجاد کرد و بیش از 125 هزار نفر در 27 ولایت کشور متاثر و خساره مند شده اند.

بانک انکشاف آسیایی بعد از مشوره با چندین نهاد، تنها برای چهار ولایت مبلغ 240 میلیون دالر را هزینه ویرانی قرار داد که 70 درصد از خانه ها و زیربنا های زراعتی، معشیت و زندگی در این ساحه ها ویران شده بود.

این پروژه، وزارت های احیا و انکشاف دهات و انرژی و آب و جوامع روستایی را کمک میکند که زیر ساخت های آبیاری ویران شده را ترمیم نموده و با ساخت دیوار های استنادی در زودترین فرصت زمین های زراعتی را از سرازیر شدن سیلاب ها حفاظت کند. بازسازی سرک ها و پل ها نیز باعث بهبود ارتباطات روستایی می شود.

به عنوان بخشی از حمایت اضطراری، بانک انکشاف آسیایی همچنین 16.6 میلیون دالر را از طریق صندوق وجهی زیربنای افغانستان کمک کرده است. وزارت مالیه به عنوان نهاد اجرا کننده این پروژه میباشد.

مقر بانک انکشاف آسیایی در شهر مانیلا کشور فیلیپین میباشد. این بانک به منظور کاهش فقر در کشورهای آسیایی و اقیانوسیه از طریق رشد اقتصادی، بهبود محیط زیست ، رشد پایدار و   یکپارچگی منطقه فعالیت می نماید. این بانک در سال ۱۹۶۶ تاسیس گردیده که تعداد اعضأء آن به ۶۷ کشور می رسد که ۴۸ عضؤ آن از جمله کشورهای آسیایی می باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*