English | دری

Breaking News

اولین کارخانه تولید روغن سویا در افغانستان آغاز به کار ‌کرد

اولین کارخانه تولید روغن سویا در افغانستان آغاز به کار ‌کرد

با کمک مالی موسسه تغذی و آموزش بین المللی(NEI) و مشارکت بخش خصوصی اولین کارخانه تولید روغن سویا در ولایت کاپیسا در شمال کابل آغاز به کار ‌کرد که اولین کارخانه تولید روغن سویا در تاریخ افغانستان است.

این کارخانه رسماً به روز پنجشنبه با حضور وزیر اقتصاد و معین وزرات صحت عامه افغانستان فعالیت تولید خود را آغاز کرد.

این کارخانه اولین کارخانه تولید روغن سویا با ظر فیت بیش از 77 هزار لیتر) 6024 متریک تن) در سال است که همزمان با تولید روغن حدود 600 تن دانه سویا نیز پروسیس و به آرد سویا تبدیل خواهد شد.

براساس ارقام احصائیه مرکزی افغانستان اکنون این کشور سالانه 498338 تن روغن وارد، 5610 تن توسط سکتور خصوصی در داخل تولید و 63 تن نیز توسط نهادهای دولتی تولید می‌شود.

به منظور حمایت از دهاقین ولایت کاپیسا در قدم اول تمام سویا از دهاقین این ولایت خریداری و در صورتیکه این کارخانه به میزان بیشتر دانه های سویا نیاز داشته باشد از اتحادیه های سویا کاران ولایتهای همجوار نیز خریداری خواهد شد.

موسسه تغذی و آموزش بین المللی معتقد است که آغاز به کار این کارخانه راهی خواهد بود به سمت تولید پایدار سویا در افغانستان و همچنین گام مهمی در راستایی خود کفایی افغانستان است.

همچنین در کنار تولید روغن 10 درصد از آرد پروسیس شده را می‌توان با آرد گندم مخلوط و باعث کاهش سوء تغذی در این کشور شد. در کنار آن می توان از این آرد کلوچه و انواع محصولات دیگر تهیه کرد.

سویا منبع سرشار از پروتئین است. دارای 9 اسید امین ضروری بدن بوده و این محصول نه تنها بخاطر مغذی بودن آن دارایی اهمیت است که می تواند زمینه حاصل خیزی خاک را نیز در افغانستان فراهم کند.

تجارب نشان داده که سویا در سراسر افغانستان قابل کشت است و می‌تواند با مخلوط کردن آن با آرد گندم به‌عنوان نان سویا، هم‌چنین با پختن آن می‌توان به‌عنوان قورمه استفاده شود و دیگر این‌که طعم سویا طعمی ‌است که برای مردم افغانستان قابل قبول است. علاوه بر مغذی بودن این گیاه، این مواد ارزان تمام می‌شود، طعم خوب دارد و غذاهای متنوع می‌توان از آن تهیه کرد.

با آغاز فصل جدید زراعتی در افغانستان دهاقین این کشور بیشترین مقدار سویا را در این کشور کاشتند که در تاریخ افغانستان سابقه ندارد.
با همکاری موسسه بین المللی تغذی و آموزش(NEI) حدود 13 هزار دهقان افغان در سال جدید زراعتی مبادرت به کشت سویا کرده اند.
موسسه بین المللی تغذی و آموزش برای دهاقین تخم سویا و کود توزیع و برای دهاقین افغان روش کشت این گیاه و پرورش آنرا در 22 ولایت آموزش داده است.
براساس آمار موسسه بین‌المللی تغذی و آموزش در این فصل زراعتی امسال حدود 2400 هکتار زمین توسط دهاقین افغان زیر کشت گیاه سویا قرار گرفته است. این مقدار نسبت به سال گذشته 400 هکتار افزایش را نشان می‌دهد.
در سال گذشته زراعتی میزان سویا بین تولید شده به همکاری موسسه تغذی و آموزش بین المللی در افغانستان به دوهزار تن رسید. این مقدار به میزان بی سابقه در سال 2015 افزایش یافته که انتظار می‌رود میزان سویا بین تولید شده در کشور به 4500 متریک تن الی 5000 متریک تن برسد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*