English | دری

Breaking News

انجینران در شمال افغانستان، مراقبت مناسب از جاده ها و تعمیرهای زیربنایی را آموختند

انجینران در شمال افغانستان، مراقبت مناسب از جاده ها و تعمیرهای زیربنایی را آموختند

در جریان چند ماه گذشته، بیش از 210 انجینر از ریاست های مختلف ولایت های بدخشان، بغلان، بلخ، کندز، سمنگان و تخار، موفقانه در دو دوره آموزشی شرکت کردند. 140 نفر در یک دوره آموزشی با عنوان «مبانی بررسی و مراقبت» سهم گرفتند و آموختند که چطور از زیربناهای تحت مسئولیت شان مانند مکتب، سیستم های برق و آب، به شکل مناسب استفاده و نگهداری کنند. همچنین 70 تن دیگر در یک دوره آموزشی متفاوت با موضوع «نگهداری و مراقبت از جاده» شرکت کردند و راه های مراقبت و امن نگهداشتن سرک ها را فراگرفتند. این دو دوره آموزشی با حمایت مالی و فنی دولت آلمان و با هزینه مجموعی بیش از 2.2 میلیون افغانی برگزار شدند.

یکی از اهداف عمده این برنامه، یادآوری دانش انجینران در بخش های مختلف و نیز تاکید بر موضوعات مهم مانند بررسی های روزمره، تشخیص عوارض، فعالیت های مراقبتی منظم و برنامه ریزی برای حفظ زیربناهای باارزش بود. ایمنی حین کار و پس از کار، یکی از بحث های مهم این دوره ها بود.

انجینران شرکت کننده در این دوره های آموزشی، این فرصت را یافتند تا آموخته های شان در زمینه فعالیت های پیشگیرانه و بازسازی را مرور نمایند و گسترش دهند. همچنین ایشان طی کارهای عملی، تطبیق دانش شان را تمرین کردند. درباره مقررات و دستورالعمل ها و اهمیت آنها در پیشگیری از خطرها در محیط کار نیز بحث هایی صورت گرفت.

شرکت کنندگان این دو دوره آموزشی، با در پیش گرفتن یک رویکرد سازنده در مواردی چون مواجهه با سطوح و ساختار ناامن جاده ای، بررسی، گزارشدهی و برنامه ریزی برای فعالیت های مراقبتی و روش های جدید پرهیز از خطرات، آشنا شدند. به این ترتیب، ایشان با مجموعه ای از دانش های تازه مجهز شده اند تا بتوانند امنیت جاده ها را با استفاده از امکانات موجود، برای شهروندان ارتقا دهند. استاد این دوره ها، مراقبت های روزمره، دوره ای و عاجل، تعمیر و بازسازی، و راه های ایمن سازی را به تفصیل توضیح داد.

دوره های آموزشی ذکرشده در شش ولایت شمالی کشور و در جریان ماه های مارچ و آپریل برگزار شدند، تا ریاست های ولایتی بتوانند تاسیسات عام المنفعه و نیز جاده های آسفالت شده و غیر آسفالت را، به طور موثر و مطلوب و با در نظر داشت امکانات مالی و زمانی، مدیریت و از آنها مراقبت نمایند. انجینران هر دو دوره، از ریاست های احیا و انکشاف دهات، فواید عامه، معارف و نیز آمریت های حوزه دریا، آبرسانی و همچنین شهرداری ها شرکت کردند. آخرین دوره های آموزشی امروز (10 ثور) در شهرهای طالقان (ولایت تخار) و ایبک (سمنگان) به پایان رسید.

این دوره های آموزشی، بخشی از یک برنامه توسعه ای مشترک از جانب برنامه ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCD) و صندوق ارتقای زیربنای منطقه ای (RIDF) که هر دو توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می گردند، می باشند. این دو صندوق که در قالب همکاری آلمان با افغانستان اجرا می شوند، در ولایت های بدخشان، بغلان، بلخ، کندز، تخار (RCD/RIDF) و سمنگان (RCD) فعالیت دارند. برنامه ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCD) به وسیلهDeutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) اداره و مدیریت می گردد، در حالی که صندوق ارتقای زیربنای منطقه ای (RIDF) توسط بانک توسعه ای KfW کشور آلمان اجرا و اداره می شود. هدف اصلی هر دو صندوق، تقویت ظرفیت ها و ساختارهای زیربنایی نهادهای دولتی در ولایت ها و ولسوالی های شمالی افغانستان است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*