English | دری

Breaking News

انتقاد سیگار از “نبود شفافیت” در صندوق وجهی بازسازی افغانستان

انتقاد سیگار از “نبود شفافیت” در صندوق وجهی بازسازی افغانستان

سیگار، ادارۀ سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان می گوید که در نتیجه نبود شفافیت، محاسبه و کنترل بانک جهانی اکنون نمی‌تواند در کشور جنگ زده افغانستان تأثیر این صندوق کمک‌ها را بر رشد اقتصادی افغانستان معین نماید و میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی در افغانستان نامعلوم است.

در این گزارش این اداره آمده است که از سال ۲۰۰۲ تا حال ۳۴ کشور کمک کنندۀ جهان با همکاری بانک جهانی ۱۰ میلیارد دلار به صندوق بازسازی افغانستان داده‌اند که اکنون ۴۰ درصد مصارف حکومت افغانستان در بخش غیرنظامی از آن پرداخت می‌شود.

بر اساس این گزارش، بانک جهانی می‌داند که در بعضی پست‌های دولتی افغانستان مأمورین وجود ندارد، اما در اسناد معاش یا حقوق به آن‌ها حواله شده‌است.از سوی دیگر بازهم معلوم نمی‌شود که به چه تعداد از مأمورین معاش رسیده‌است.

همچنان، سیگار از بانک جهانی نیز انتقاد می‌کند که با حکومت افغانستان این موضوع را یقینی نساخته است تا کمک‌های رسیده به این‌کشور درمناطق مناسب هزینه گردد.

در این حال، نمایندگی بانک جهانی در افغانستان در اعلامیه ای گفته است:” این گزارش بدون شک دیدگاهی عمیق را برای دولت افغانستان، کمک کنندگان صندوق مذکور و بانک جهانی فراهم نموده و یک فرصت مناسب برای بازنگری همه جانبه در راستای چگونگی تقویت و تمرکز هر چه بیشتر روی نتایج و حساب دهی می باشد.”در اعلامیه آمده است. اکثر یافته های این گزارش واقع بینانه نبوده، زیرا مکانیزم اداره سیگار هنگام بررسی تمامی ابعاد چگونگی استفاده از منابع صندوق مذکور جهت کمک پروژ ها مدنظر گرفته نشده است.”

 بانک جهانی افزوده است:” ما به این باور هستیم که در نتیجه کمکهای فراهم شده توسط صندوق بازسازی افغانستان در طی ۱۵ سال گذشته نتایج ملموس در عرصه های مختلف ازجمله بهبود و گسترش دسترسی به خدمات بهداشتی، اموزش، توسعه زیربناهای روستایی، بهبود و افزایش محصولات و درآمدهای کشاورزان بدست آمده و در آینده نیز می تواند بدست آید.”

به گفته بانک جهانی، پیشنهادهای سیگار در این گزارش، به دولت افغانستان، کمک کنندگان صندوق بازسازی افغانستان و این بانک فرصتی را بدست می دهد تا بیشتر بر نتایج و شفافیت کاری این صندوق تمرکز کنند.

از سوی دیگر، کارشناسان می گویند که اولا پروژه های مختلف زیربنایی و ساخت ساز در وهله نخست بیشتر به امریکایها تحویل داده می شد، انان بخش عمده بودجه اختصاص یافته برای پروژه را کشورش امریکا باز میگرداند و یک بخش را به افغانهای مورد اعتماد امریکا میفروخت، ان افغان نیز به یک افغان دیگر میفروخت و درنتیجه پول خیلی کم می ماند و پروژه نیز بی کیفیت و ناقص ساخته میشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*