English | دری

Breaking News

انتقاد بانک مرکزی افغانستان از انتقال ذخایر مسدود شده این بانک به سویس

انتقاد بانک مرکزی افغانستان از انتقال ذخایر مسدود شده این بانک به سویس

د افغانستان بانک (بانک مرکزی) از تصمیم اخیر وزارت خزانه داری ایالات متحده امریکا مبنی بر انتقال ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان، به یک صندوق امانت در سویس انتقاد نموده و این تصمیم را غیر قابل قبول خوانده است.

روز گذشته وزارت خزانه داری امریکا اعلام نمود که قرار است ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان، به منظور ثبات اقتصادی در افغانستان، پرداخت قروض این کشور از جمله بدهی برق و تمویل چاپ ارز جدید به بانک سویسی انتقال پیدا کند.

بانک مرکزی افغانستان در واکنش به این تصمیم گفته است که ذخایر ارزی این بانک، ملکیت مردم افغانستان است و طی سالیان متمادی در پرتو قانون از آن برای حفظ ثبات پولی، استحکام نظام مالی و تسهیل تجارت با جهان استفاده شده است.

بر اساس اعلامیه د افغانستان بانک، این بانک خواهان رفع کامل محدودیت های وضع شده بر ذخایر ارزی کشور است و در این راستا تلاش های نیز صورت گرفته تا ذخایر به طور موثر برای رسیدن به اهداف ذکر شده استفاده شود.

بانک مرکزی هرگونه تصمیم در رابطه به استفاده و یا انتقال از این ذخایر برای رسیدن به اهداف نامرتبط را غیر قابل قبول دانسته و خواهان تجدید نظر در آن میباشد.

هدف از انتقال ۳.۵ میلیارد دالر به این صندوق، عدم دسترسی طالبان به ذخایر مسدود شده بوده که هیأت مدیره این صندوق متشکل از اسکات میلر، سفیر ایالات متحده امریکا در سویس، انور الحق احدی، رئیس اسبق د افغانستان بانک و وزیر مالیه و شاه محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی میباشند.

پیش از این ایالات متحده شروط خود را برای برداشتن تحریم ها اعلام کرده بود طوریکه، رهبری بانک مرکزی افغاستان توسط افراد بی طرف و متخصصان بانکی و همچنان اقدامت ضد پول شوی از شرایط این کشور برای برداشتن تحریم ها گفته شده بود.

مقامات امریکایی گفته اند تا زمانیکه بانک مرکزی افغانستان عاری از مداخله سیاسی نباشد، هیچ پولی به این بانک انتقال نخواهد کرد.

رویترز در یک گزارش خود نوشته است که حدود دو میلیارد دالر دیگر از دارایی های بانک مرکزی افغانستان که در بانک های اروپایی و اماراتی نگهداری میشود، ممکن است به صندوق امانت سویس انتقال شود.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

مقالات مرتبط

افتتاح تعمیر دوباب مکتب و ساختمان آمریت معارف ولایت قندهار

تعمیرهای جدید مکاتب ملالی میوندی و شهید شاه سید محمدآغا همراه با تعمیر آمریت معارف ولسوالی میوند ولایت قندهار طی

امضای قراردادهای احداث سرک حلقوی کابل و سرک قیصار-لامان

قراردادهای احداث سرک حلقوی کابل و احداث سرک قیصار-لامان با حضور محمد‌ اشرف غنی رئیس جمهور کشور، میان اکلیل حکیمی

امضای ده تفاهمنامه با وزارت معارف به ارزش 2 میلیون و 350 هزار دالر

ده تفاهمنامه مساعدت به وزارت معارف به ارزش مجموعی 2 میلیون و 351 هزارو 850 دالر امریکایی با مؤسسات کمک

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*