English | دری

Breaking News

امضا دو سند همکاری تجارتی میان افغانستان و ایران

امضا دو سند همکاری تجارتی میان افغانستان و ایران

در جلسه میان مقام های وزارت تجارت و صنایع افغانستان و وزارت صنعت و معدن ایران در کابل، میان دو طرف در مورد تبادلات تجاری بحث صورت گرفته و دو سند همکاری در بخش (کارگروه برای تسهیل روابط تجاری میان ایران و افغانستان) و همکاری در بندر چابهار؛ میان وزیر تجارت و صنایع افغانستان و وزیر صنعت و معدن ایران به امضا رسید.

در این جلسه؛همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع کشور، در مورد تناسب میزان واردات و صادرات بین دوکشور تاکید کرد و گفت: ” زمینه های زیادی سرمایه گذاری در افغانستان موجود است اما نیاز به توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این عرصه ها دارد.”

وی سرمایه گذاری تاجران ایران را در بخش استخراج سنگ آهن یک موقعیت خوب برای رشد تجارت بین دو کشور دانسته و

افزود: تاجران ایران با ایجاد کارخانه و سرمایه گذاری درداخل خاک افغانستان این امر را عملی خواهد کرد.

او تصریح کرد که افغانستان خواهان الگو برداری استراتیژی اقتصادی از کشور ایران است  و ایران میتواند در این زمینه بر اساس تجربه های گذشته با کشور مان همکاری نماید.

محمدرضا نعمت زاده وزیر معدن وصنعت ایران نیز به سفیر آن کشور در کابل توصیه کرد تا به تاجران افغان که خواهان تجارت با ایران است ویزای دراز مدت دهد.

محمود سیادت رئیس اجرایی اتاق مشترک ایران- افغانستان به نمایندگی از تاجران گفت:”اقدامات تسهیل کننده تجارتی میان دو کشور رعایت گردد و مقام ها برای ایجاد سهولت متقابل تلاش نمایند”.

سیادت افزود که اتاق مشترک ایران-افغانستان در کابل فعال گردد و (کارگروه مشترک) میان وزارت خارجه وزارت افغانستان و وزارت صنعت و معدن ایران هرچه زود آغاز شود.

قابل ذکر است که ایران و افغانستان از سال های گذشته تا هنوز روابط تجاری گسترده داشته است و مقام های دو کشور در تلاش گسترش هر چه بیشتر این روابط هستند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*