English | دری

Breaking News

امضای یک تفاهمنامه برای فراهم‌ سازی فرصت‌های کارآموزی برای زنان افغان

امضای یک تفاهمنامه برای فراهم‌ سازی فرصت‌های کارآموزی برای زنان افغان

یک تفاهمنامه میان وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین و ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا (USAID) برای ایجاد شغل از طریق پروژه زنان در اقتصاد و پروژه زنان در حکومت برنامه پروموت ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا به امضا رسید.

پروژه‌‌های مذکور فرصت‌های کارآموزی و شاگردی همراه با معاش را برای زنان جوان بین سنین 18 الی 30 فراهم می‌کند که در نتیجه مهارت‌های کاری زنان را تقویت نموده و شانس آن‌ها را در یافتن وظیفه بیشتر می‌سازد. انتظار می‌رود که این مشارکت جدید موجب ایجاد احساس مسوولیت اجتماعی در سکتور اقتصادی نسبت به مسایل مربوط به بیکاری جوانان و زنان گردد.

نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی گفت: “این برنامه، یک برنامه امیدبخش است که برای زنان از طریق کاریابی فرصت‌هایی را فراهم می‌کند که این خود باعث تقویت نقش زنان در انکشاف اقتصادی کشور خواهد شد.”

 وی افزود که زنان غالباً نادیده گرفته شده و از توانایی‌هایی آن‌ها آنطور که باید استفاده نشده است، و این برنامه فرصت کسب تجربه عملی در محیط کار را برای زنان فراهم ساخته و زمینه را برای رقابت زنان با مردان در بازار کار ایجاد می‌کند.

هربی اسمیت، رئیس ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا ضمن استقبال از این مشارکت جدید و تمرکز بالای زنان، گفت: “ما با سرمایه‌گذاری بالای زنان، بالای آیندۀ افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنیم و این ثابت شده که اقتصادهای که شاهد بیشترین کاهش در میزان فقر بوده‌اند، اقتصادهایی‌اند که میزان مشارکت زنان در نیروی کار سریع‌ترین رشد را داشته است.”

پروژه زنان در حکومت برنامه پروموت با وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین تشریک مساعی خواهد کرد تا با تصدیق یک برنامه آموزشی- کارآموزی چند بعدی و همچنین با اصلاح پالیسی‌ها و مقرراتی‌که توانایی زنان را در فعالیت مساویانه در کنار همتایان مردشان محدود می‌سازد، ورود موفقانۀ 3000 زن به خدمات ملکی افغانستان را تسهیل نماید.

این مشارکت طی دو سال آینده به تقرر  7500 زن در سراسر افغانستان منحیث کارآموز و شاگرد کمک خواهد کرد و ورود موفقانۀ 3000 زن به خدمات ملکی افغانستان را تسهیل خواهد نمود.

گفته می شود، در نتیجۀ همکاری و مشارکت ایالات متحده و سایر شرکای بین‌المللی با حکومت افغانستان، زنان افغانستان دستاوردهای چشمگیری داشته‌اند، از جمله:

بیش از سه میلیون دختر در مکاتب ابتدائیه و ثانویه شامل هستند،عمر متوسط زنان از 42 به 64 سال افزایش یافته و بیش از 62000 زن در پوهنتون‌های دولتی تحصیل می‌کنند.

قابل ذکر است، براساس تخمین حکومت افغانستان، سالانه حدود 700000 متقاضی کار به‌شمول فارغان لیسه‌ها و فارغان پوهنتون‌ها وارد بازار کار می‌شوند در حالی‌که شانس کمی و یا هیچ شانسی برای یافتن وظیفه ندارند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*