English | دری

Breaking News

امضای قرارداد مطالعات تخنیکی و دیزاین سالنگ

امضای قرارداد مطالعات تخنیکی و دیزاین سالنگ

قرارداد مطالعات تخنیکی و دیزاین تفصیلی تونل جدید سالنگ امروز شنبه،17 سرطان میان وزارت فواید عامه و شرکت آسترالیایی SMEC  به ارزش 19.6 میلیون دالر به امضا رسید.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه در مراسم امضای این قرارداد گفت: بر بنیاد این قرارداد، شرکت آسترالیایی دربارۀ گزینه‌های موجود (خاواک- خنجان، دوشی- بامیان- بازسازی تونل کنونی و اعمار یک تونل جدید) مطالعات خویش را انجام داده و گزینۀ مناسب را برای دولت افغانستان تشخیص خواهد داد.

سپس، توماس پنیلا، رییس بانک انکشاف آسیایی گفت که بازسازی و اعمار جادۀ سالنگ نه تنها در اقتصاد و زراعت افغانستان، بل در سیستم ترانسپورتی و ترانزیت منطقه اهمیت دارد. رییس بانک انکشاف آسیایی در کابل افزود که از طریق این جاده مرکز آسیا به جنوب آسیا وصل می‌گردد.

میت‌سوجی سوزوکا سفیر جاپان در کابل با بیان‌ این‌که جاپان 53 درصد این پروژه را تمویل می‌کند گفت: این تنها مسیری است که شمال را به جنوب وصل می‌کند.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه اعمار جادۀ سالنگ را بخشی از تعهدات حکومت وحدت ملی به مردم عنوان کرد و گفت که راه کنونی ضرورت حمل و نقل، ترافیک و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را اکتفا نمی‌کند، به همین دلیل، در پی اعمار راه‌های بدیل افتیده‌ایم.

رییس اجراییه کشور افزود که هم اکنون کار روی پروژۀ جادۀ دوشی- بامیان جریان دارد و دربارۀ جادۀ خاواک نیز اقداماتی صورت گرفته است.

وی وزارت فواید عامه و شرکت آسترالیایی، بر کیفیت و استندرد این پروژۀ ملی تأکید ورزید و گفت که این پروژه‌ برای آینده افغانستان نقش بارز دارد.

رییس اجراییه کشور، از کشور دوست جاپان خواست که جادۀ بگرام- جبل‌السراج را که مطالعات تخنیکی و دیزاین آن نهایی گردیده است، حمایت و پشتیبانی مالی نماید.

قابل ذکر است که پروژه تونل جدید سالنگ از سوی بانک انکشاف آسیایی و کشور دوست جاپان حمایت می‌شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*