English | دری

Breaking News

امضای تفاهم‌نامه فراهم‌ سازی فرصت‌های آموزش و کارآموزی برای زنان افغان

امضای تفاهم‌نامه فراهم‌ سازی فرصت‌های آموزش و کارآموزی برای زنان افغان

تفاهم‌نامه سه پروژه برنامه پروموت شامل پروژه زنان در اقتصاد (WIE)، پروژه انکشاف رهبری زنان (WLD) و پروژه زنان در حکومت (WIG)، میان ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا (USAID) و وزارت امور داخله افغانستان به امضا رسید.

این پروژه‌های فرصت‌های کارآموزی و شاگردی همراه با معاش را برای زنان جوان بین سنین 18 الی 30 فراهم می‌کند که در نتیجه مهارت‌های کاری زنان را تقویت نموده و شانس آن‌ها را در یافتن وظیفه بیشتر می‌سازد.

پروژه انکشاف رهبری زنان در فراهم‌سازی آموزش‌های رهبری و آموزش‌های مرتبط و متمرکز بر مسایل جندر برای محصلان پولیس زن، با وزارت امور داخله همکاری خواهد نمود.

گفته می شود که سالانه حدود 700000 متقاضی کار به‌شمول فارغان لیسه‌ها، انستیتیوت ها و پوهنتون‌ها وارد بازار کار می‌شوند در حالی‌که برای یافتن وظیفه شانس شان کم بوده و یا هیچ شانسی ندارند.

پروژه زنان در حکومت برنامه پروموت با وزارت مور داخله تشریک مساعی خواهد نمود تا با تعدیل و اصلاح پالیسی‌ها و مقرراتی که کار مساویانه زنان را در کنار همتایان مرد‌شان محدود می‌سازد، ورود زنان به نظام خدمات ملکی افغانستان و موفقیت‌ آن‌ها را در این نظام تسهیل نماید.

  در نتیجۀ همکاری و مشارکت ایالات متحده و سایر شرکای بین‌المللی با حکومت افغانستان، زنان افغانستان دستاوردهای چشمگیری داشته‌اند، از جمله:

  • بیش از سه میلیون دختر در مکاتب ابتدائیه و ثانوی شامل هستند؛
  • عمر متوسط زنان از 42 به 64 سال افزایش یافته است؛ و
  • بیش از 62000 زن در پوهنتون‌های دولتی تحصیل می‌کنند.

قابل ذکر است، حکومت ایالات متحده به‌منظور کمک به زنان افغان در ترفیع به سطوح رهبری در حکومت، جامعه مدنی و سکتور اقتصاد، و نیز کمک به زنانی که در حال حاضر در سطوح رهبری هستند، برنامه پروموت را روی  دست گرفته است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*