English | دری

Breaking News

امضای تفاهمنامه حمایت و همکاری مؤسسات غیر دولتی از وزارت معارف

امضای تفاهمنامه حمایت و همکاری مؤسسات غیر دولتی از وزارت معارف

تفاهمنامه حمایت و همکاری مؤسسات غیر دولتی از وزارت معارف، در نشست مطبوعاتی که به همین مناسبت دایرگردیده بود با حضور دکتر اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف کشور، معینان و رؤسای مرکزی وزارت معارف، مسوولان مؤسسات همکار غیر دولتی و مهمانان به امضا رسید.

دکتر اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف افغانستان با قدردانی از کمک های مؤسسات تمویل کننده گفت: “وزارت معارف کشور از ایجاد دولت جدید تا حال در راستای بهبود و غنامندی سیستم تعلیم و تربیه کشور جد و جهد جدی و همه جانبه نموده و در آینده نیز به هدف داشتن یک نظام قوی آموزشی به تلاش های خویش متعهد می باشد”.

وی افزود: “وزارت معارف کماکان به همکاری و پشتیبانی هم وطنان علم دوست خود نیاز مبرم داشته و از آنها می خواهد تا این وزارت را در راستای تطبیق برنامه ها و پروگرام های مطروحه جهت تعلیم و تربیه سالم و همگانی یاری رسانیده و اطفال خود را تشویق به فراگیری علم نمایند”.

گفتنی است که:

  1. مؤسسه CRS به هدف فراهم نمودن محیط مناسب تعلیمی برای 3300 تن شاگرد، 130 باب صنوف محلی را با تمام تجهیزات آن در ولایات بامیان، دایکندی، غور وهرات به مدت 5 سال به هزینه 4 میلیون و 927 هزار دالر امریکایی اعمار و به دسترس شاگردان قرار میدهد.
  2. مؤسسه “ستاره عرفان” نیز زمینه آموزش را برای 32000 تن شاگردان بی بضاعت و با ایجاد مکاتب سیار برای کوچی ها و حمایت از مکاتب که در مناطق و ولایات نا امن (کابل، ننگرهار، کنر، لغمان، خوست، لوگر، میدان وردگ، کاپیسا، پروان، پنجشیر، بغلان، بدخشان، ارزگان و غزنی) واقع است به مصرف مجموعی اضافه از 934 هزار دالر امریکایی، خدمات تعلیمی و تربیتی را انجام میدهد.
  3. مؤسسه ” JRS ” با فراهم آوری سهولت ها غرض آموزش مضامین ساینسی، آماده گی کانکور و ارتقای ظرفیت استادان برای 9461 تن از استادان و شاگرد اعم از پسر و دختر که مجموعاً 697 هزار و 596 دالر امریکایی هزینه برمی دارد را در ولایات کابل، بامیان هرات و دایکندی خدمات تعلیمی و تربیتی را انجام میدهد. هم چنان توزیع کتب و قرطاسیه نیز شامل این کمک ها می باشد.
  4. مؤسسه “ورلد ویژن” هم با ایجاد 14 باب مرکز آموزشی تعلیمات قبل از مکتب در ولایات هرات، غور و بادغیس به مصروف 490 هزار دالر امریکایی 420 تن طفل همراه با 420 تن مادران شان را آموزش میدهند تا مادران نیز داشته های علمی را در پیوند به مراقبت ها و تربیه سالم و بهتر اطفال فراگیرند.
  5. مؤسسه “تدریس برای افغانستانگ هم طبق تفاهمنامه حاضر متعهد شده تا برای 80 تن از فارغان پوهنتون ها آموزش های مسلکی معلمی را در ولسوالی های بهسود، سرخ رود، شیوه و شهر جلال آباد و لایت ننگرهار به مصرف 251 هزار دالر امریکایی فراهم نماید.
  6. مؤسسه “(ANAFAE) Afghan National Association For Adult Education ” با تأسیس 41 کورس سواد آموزی (33 باب کورس در مربوطات ناحیه 13 شهرکابل و 8 باب در ولسوالی پغمان و لایت کابل) که جمعاً مبلغ 125 هزار و 851 دالر امریکایی هزینه بر میدارد، را برای هموطنان عزیز ما که از نعمت محروم مانده اند، مهیا می سازد.
  7. مؤسسه انکشافی” سنایی” (SDO) هم بر پایه تحقیقاتی که از 7 ولایت (بلخ، کندهار، هرات، بامیان، پکتیکا، ننگرهار و ولایت کابل) کشور به عمل آمده نشان میدهد که متأسفانه خشونت و مجازات اطفال دیده می شود.
  8. مؤسسه” افرن (دوستی افغان- فرانسه) “هدف از این تفاهم نامه اعمار یک باب لیسه مسلکی زراعت (6صنف) در بند کوسه ولسوالی ورس (ولایت بامیان) با مبلغ مجموعی (71000) دالر امریکایی به مدت (7 ماه) تطبیق می گردد.
  9. مؤسسه” تعلیمی و تربیتی تشبث”، هدف مؤسسه مذکور پیشبرد و گسترش اصول دموکراتیک و توسعه پایدار از طریق آموزش و پرورش شاگردان لیسه از طریق ترویج و تدریس برنامه نصاب تشبث می باشد. که شهروندی مسوولانه، رهبری، حکومتداری دیموکراتیک نصاب تعلیمات در عرضه اقتصاد بازار و تسهیل شبکه در میان (34000) تن از شاگردان لیسه (صنوف 10، 11 و 12) با بودیجه مجموعی (145000) دالر امریکایی به مدت (12 ماه) ارتقاء و ترویج می بخشد.

قابل ذکر است، مجموعه بودیجه 9 تفاهمنامه فوق مبلغ 7731409 میلیون دالر امریکایی می باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*