English | دری

افغانستان و آلمان برای حفاظت از کودکان ولایت سمنگان مشترکا کار می کنند

افغانستان و آلمان برای حفاظت از کودکان ولایت سمنگان مشترکا کار می کنند

امروز، 100 تن از اعضای شبکه محافظت از کودکان (CPAN) یک دوره آموزشی شانزده روزه را در شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان با کامیابی به پایان رساندند. این برنامه به منظور رشد آگاهی در مورد نحوه محافظت از کودکان در جامعه ترتیب شده بود. شبکه محافظت از کودکان (CPAN) کودکان در معرض خطر را شناسایی می کند، برای رفع مشکلات ایشان می کوشد، حمایت های حقوقی در اختیارشان می گذارد، و جلوی سواستفاده و آزار کودکان را می گیرد. اعضای این شبکه، جهت انجام بهتر فعالیت های خویش، به آموزش های منظم و عمیق برای آشنایی دقیق تر با چالش های فراروی کودکان در معرض خطر و همچنین راه های برخورد با آنها نیاز دارند. هزینه این دوره آموزشی که بالغ بر 417 هزار افغانی گردید، توسط دولت آلمان از طریق اداره «همکاری افغان – آلمان» پرداخت شد. 140930_PR_RCDF_Protecting children in Samangan

کودکان در جامعه افغانی با تهدیدهای فراوانی مواجه اند. در شهرهای بزرگ، دیدن کودکان کارگر یا گدایگر، امری رایج است. والدین چنین کودکانی، عموما معلول، فقیر و نیازمند هستند. شمار زیادی از این کودکان خانواده های شان را در جریان ناآرامی ها از دست داده اند، در حالی که عده ای دیگر از خشونت های خانوادگی رنج می برند. همه اینها در شرایطی رخ می دهند که مردم غالبا از حقوق کودکان آگاهی ندارند و یا از توانایی مالی کافی برای جستجوی راه حل و حفاظت از کودکان در برابر تهدیدها برخوردار نمی باشند. به علاوه، کارمندان ارگان های دولتی، معمولا فاقد شرایط لازم برای رسیدگی به چنین وضعیتی هستند و نمی توانند مشوره یا کمک درستی را ارائه کنند.

یکی از راه حل ها برای این مشکل، داشتن اعضای مسلکی در شبکه محافظت از کودکان (CPAN) در راستای فراهم آوری خدمات ضروری و در نهایت حفاظت از کودکان در برابر خطر، سواستفاده و انواع آزارها است. برای دستیابی به پیشرفت های قابل ملاحظه در وضعیت کودکان، نهادها و ریاست ها به اعضای مسلکی و آگاه نیاز دارند تا قادر باشند به ایشان کمک کنند. این کمک ها می تواند شامل خدمات حقوقی و مشوره برای حل موضوعات خاص هر کودک باشد. همچنین کارمندانی که مجهز به آموزش های لازم هستند، می توانند کودکان را در رسیدن به مکان هایی که امنیت ایشان را تامین می کنند، راهنمایی نمایند.

در دوره آموزشی فوق الذکر، حقوق کودک در قوانین ملی و نیز توافقنامه ها و میثاق های بین المللی، برای 100 تن از شرکت کنندگان مرد و زن، به بحث گرفته شد. تمام این شرکت کنندگان اعضای شبکه محافظت از کودکان (CPAN) بودند و از ریاست های دولتی، جامعه مدنی و سازمان های غیردولتی (NGO) در آن ولایت، نمایندگی می کردند. این دوره آموزشی که از 24 آگوست آغاز شد، در محل ریاست کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین، با همکاری اداره «همکاری افغان – آلمان» برگزار گردید.

طرح این برنامه به هزینه 417 هزار افغانی، از سوی کمیته انکشاف ولایتی سمنگان مورد تایید قرار گرفته بود. همچنین صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) واقع در ولایت سمنگان که توسط وزارت همکاری و توسعه اقتصادی دولت فدرال آلمان (BMZ) تامین مالی می گردد، برای این دوره آموزشی حمایت های فنی لازم را فراهم نمود.

صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از «همکاری آلمان با افغانستان»، اجرا می شود. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را در سطح محلی تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*