English | دری

افغانستان و آلمان انستیتوت آموزشی را برای شوراهای انکشافی افتتاح نمودند

افغانستان و آلمان انستیتوت آموزشی را برای شوراهای انکشافی افتتاح نمودند

تعمیر جدید آموزشی در شهر کندز محیط مناسب آموزشی را برای اعضای شوراهای انکشاف محلی (CDC) چهار ولایت شمال شرقی افغانستان فراهم می سازد. اعضای این شوراها با فراگیری مضامین ابتدایی و پیشرفته قادر خواهند بود مهارتهای خویش را بهبود بخشند و از منافع و پیشنهادات اهالی در برابر ادارات دولتی و سازمانهای انکشافی کاملاً نمایندگی نمایند. اعمار و تجهیز این انستیتو ت با مبلغ ۱۸،۴ میلیون افغانی از جانب حکومت آلمان تمویل گردیده است.140802_CDC_Inauguration

امروز محترم محمد ظاهر رشاد نماینده ولایت کندز، محترم مولوی رشاد رشاد ریس ریاست حج و اوقاف ولایت کندز، و محترم مانفرید مایر، کمیشنر وزارت همکاریهای اقتصادی و انکشاف آلمان (BMZ) در ولایات کندز و بغلان، یک انستیتوت جدید را برای شورای انکشاف محلی کندز (CDC) رسماً افتتاح نمودند. عمارت جدید صنوف و تسهیلات آموزشی را برای اعضای آن شورا فراهم می سازد. این نوع شوراها متشکل از اعضای محلات بوده مسئولیت تطبیق و نظارت پروژه های انکشافی را به عهده دارند. اعضای این شورا اکنون می توانند در ورکشاپها در یک محیط مناسب آموزشی اشتراک ورزند و مهارتهای خویش را در زمینۀ روابط شان با مردم بهبودبخشند. نمایندگان محلات همچنان حین مذاکرات شان با سازمانهای حکومتی و غیرحکومتی از منافع و پیشنهادات محلات نمایندگی می کنند. در انستیتوت مذکور برنامه های متنوع آموزشی و ورکشاپها روی موضوعاتی مانند مدیریت مالی، خریداری، مدیریت پروژه ها و انکشاف دهات پیش برده خواهد شد.

انستیتوت فوق الذکر در کندز که در دو طبقه اعمار شده است در حیطۀ ریاست احیا و انکشاف دهات (DRRD) موقعیت داشته دارای هشت صنف درسی برای کورسها، ورکشاپها، و مربیان و کارکنان اداری می باشد. پروژۀ ساختمانی همچنان شامل خریداری تجهیزات برای انستیتوت، بشمول ماشینهای چاپ، ماشین فوتوکاپی، یک پروجیکتور، میزهای درسی واداری و چوکیها، ایرکندیشنها و وسایل اساسی دفتری و آموزشی می باشد. یک پست جدید برای یک نفر مربی نیز اعلام شده است. انتظار می رود که نخستین کورسها و ورکشاپها برای اعضای شورای انکشاف ولسوالی و شورای انکشاف محلی درآینده های نزدیک دایرشود. چون انستیتوت مذکور قادر خواهد بود که اشتراک کنندگان ولایت کندز وسه ولایت شمال شرقی افغانستان را آموزش دهد، مجموعاً در حدود ۸۶۳۰ عضو ۶۳۸ شورای انکشاف محلی و انکشاف ولسوالی، که ۵۴۰۰ تن آنها ذکور و ۳۲۳۰ تن آن اناث خواهند بود، و نیز ۵۰۰ تن کارمندان ریاست احیا و انکشاف دهات کندز از آن مستفید خواهند شد.

تصمیم مبنی بر پروژۀ ساختمانی انستیتو ت از جانب کمیتۀ انکشاف ولایتی (PDC) کندز در ماه می سال ۲۰۱۱ اتخاذ شده بود. ریاست احیا و انکشاف دهات کندز به حمایت صندوق وجهی انکشاف ظرفیت منطقه یی (RCDF) مسئولیت تطبیق این پروژه را به عهده داست. وزارت همکاریهای اقتصادی و انکشاف آلمان (BMZ) مصارف مجموعی پروژه را که به شمول تجهیزات به ۱۸،۴ میلیون افغانی بالغ گردید، تمویل نموده است.

صندوق وجهی انکشاف ظرفیت منطقه یی (RCDF) که جز ادارۀ همکاری افغان-آلمان به شمار می آید از جانب ادارۀ
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbHپیشبرده می شود. این صندوق در شش ولایت شمالی افغانستان شرکای افغانی را در سطح ولایات و ولسوالیها مطابق به اولویتهای انکشافی شان مورد حمایت قرارداده و در عین زمان کورس های آموزشی و برنامه های راهنمایی را برای مأمورین ملکی دایر می نماید. هدف از برنامۀ صندوق وجهی مذکور با داشتن عرصۀ وسیع فعالیتهای آن عبارت از ارتقای مالیکت افغانی بر پروسه های انکشافی، تقویت نهادهای دولتی افغانستان در ولایات و ولسوالیها و رشد شفافیت و شمولسازی مردم در روند انکشاف ملی افغانستان است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*