English | دری

Breaking News

افزایش 31 درصدی صادرات میوه‌های تازه و خشک ولایت کندهار

افزایش 31 درصدی صادرات میوه‌های تازه و خشک ولایت کندهار

نصرالله زهیر، رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت کندهار می‌گوید که صادرات میوه‌های تازه و خشک این ولایت نسبت به سال گذشته 31 درصد افزایش یافته که تنها صادرات انجیر این ولایت به 20 هزار تن رسیده است و تا پایان سال جاری به بازارهای پاکستان، هند، امارات متحد عربی، آلمان، بریتانیا و کشورهای دیگر خواهد رسید.

وی افزود: امسال هر بازرگان کندهار بیش از 500 هزار دالر بابت صادرات میوه‌های تازه و خشک درآمد داشته و باغداران و فروشنده‌های میوه‌های خشک نیز از فروش و حاصلات انجیر در سال روان راضی هستند.

ظاهرخان، یکی از بازرگانان کندهار می‌گوید که اگر دولت زمینۀ بسته‌بندی انجیر و هم‌چنان رساندن به موقع میوه‌ها به بازارهای جهانی را فراهم کند، سود حاصلات میوه و انجیر هر سال بیشتر خواهد شد. به گفتۀ او، ناامنی، خرابی جاده‌ها و نبود سردخانه‌ها برای نگهداری میوه‌ها، چالش‌هایی اند که صادرات میوۀ در کندهار را با مشکل مواجه می‌کنند.

عتیق‌الله خان، رییس کشاورزی و استاد در دانشکدۀ زراعت دانشگاه کندهار نیز می‌گوید که دو نوع انجیر ـ سیاه و زرد ـ کندهار بسیار مشهور است؛ اما انجیر زرد بیشتر قابل حمل و فروش است و انجیر سیاه به دلیل نازک بودنش، باید تازه خورده شود و اما کشاورزان در زمینۀ جمع‌آوری، خشک کردن، بسته‌بندی و رساندن به موقع انجیر به بازار مشکل دارند.

مسؤولان اتاق تجارت و صنایع کندهار می‌گویند که انجیر مناطق شاه‌ولی‌کوت کندهار تا ولایت ازرگان و شینکی تا ولایت زابل در بازارهای جهانی علاقه‌مندان و بهای بیشتری دارند؛ زیرا انجیر این مناطق به آب سرد آن خوش‌رنگ و خوش‌مزه است.

با وجود سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در زمینه‌های گوناگون، کشاورزی هنوز بزرگ‌ترین تکیه‌گاه اقتصادی مردم کندهار است و بازرگانان کندهار از دولت می‌خواهند تا در زمینۀ روش حرفه‌یی کشت و نگهداری انجیر با آن‌ها کمک کند.

قابل ذکر است که اکنون هر کیلو انجیر در بازار کندهار به بهای 500 افغانی فروخته می‌شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*