English | دری

Breaking News

افزایش ۴۳ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان

افزایش ۴۳ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان

سیگر در گزارش تازۀ گفته است که به دلیل بدتر شدن اوضاع امنیتی و نیز نبود ارادۀ سیاسی و همچنان مدیریت غیرموثر در وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، تولید مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته و روند نابودسازی کشت زارهای کوکنار به پایین ترین حد در ده سال گذشته رسیده است.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در وین، تخمین زده است که ارزش بالقوه ناخالص مواد مخدر ۱.۵۶میلیارد  دلار بوده است که معادل آن در حدود ۷.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان بوده و مناطق جنوبی کشور که شامل ولایت‎های هلمند، کندهار، ارزگان، زابل و دایکندی می باشد، ۵۹ درصد از کُل کشت تریاک را می‏سازند.

با وجود این که ایالات متحد امریکا ۸.۵ میلیارد دالر در کار مبارزه با مواد مخدر درافغانستان هزینه کرده است، اما مواد مخدر به گونۀ بی‏پیشینه در این کشور درحال افزایش و کشت تریاک ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد و در ۲۰۱۰۰۰ هکتار زمین در مقایسه به سال گذشته، کشت شده است.

بر اساس این گزارش، در صنعت مواد مخدر در افغانستان همراه با فساد و تقلب بوده و یک منبع بزرگ درآمد غیر قانونی بوده می‎باشد و افزوده شده است که تجارت تریاک ۶۰ درصد از بودجۀ طالبان را مهیا می‎سازد.

همچنان، در گزارش سیگار آمده است: “قاچاقبران مواد مخدر برای شورشی‎ها سلاح، بودجه و دیگر وسایل مهیا می‎سازند و در مقابل حفاظت می‎خواهند و رهبران شورشیان مواد مخدر را قاچاق می‏کنند تا عملیات‏های خود را از نگاۀ مالی، کمک کرده باشند.”

قابل ذکر است که هنوز هم، افغانستان از بزرگترین تولید کننده و صادر کنندۀ تریاک به حساب می‏رود که نزدیک به ۸۰ درصد از هیروئین جان را تولید می‎کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*