English | دری

Breaking News

افزایش ۲۵ درصدی حاصلات زعفران ولایت هرات

افزایش ۲۵  درصدی حاصلات زعفران ولایت هرات

بشیر احمد احمدى معاون ریاست زراعت ولایت هرات گفته است که میزان برداشت زعفران در این ولایت، با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل، به بیش از چهار تن رسیده است و سال جاری، یک سال طلایی برای دهقانان این ولایت بوده است.

معاون ریاست زراعت هرات گفت: “در کنار افزایش محصول زعفران، امسال بیش از ٢۵٠ تن پیاز (بذر) زغفران هم به دست آمده که علاوه بر هرات، به منظور کشت به دیگر ولایات نیز انتقال یافته است.”

وی افزود: اراضی زیر کشت زعفران از ٧۵٠ هکتار در سال گذشته، به یک هزار هکتار در سال جاری رسیده است و افزون برآن، میزان برداشت زعفران خالص از حدود سه تن در سال گذشته، به چهار تن در سال جاری رسیده است که ۲۵ درصد افزایش را نشان می دهد و همچنان بازار فروش زعفران نیز رونق یافته و هر کیلو زعفران، بین ۱۱۰ هزار تا ۱۳۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد.

شکور ایثار مسوول شرکت خورشید زعفران، می گوید که مردم، زعفران هرات را بسیار با کیفیت می‌خوانند و فروش آن خوب است، سال گذشته هر کیلو زعفران ۸۰ هزار افغانی بود و در سال جاری قیمت هر کیلوی آن بین ۳۰ تا ۴۰ هزار افغانی افزایش یافته است.

زعفران، که  دارای خواص زیاد درمانی بوده و از آن برای ساخت انواع دوا، طعم دهندۀ غذا و در نوشیدنی‌های داغ استفاده می‌گردد و یک گیاه نیمه گرمسیری است که در مناطق دارای زمستان‌های ملایم و تابستان گرم و خشک، بخوبی رشد می‌کند. این گیاه در اواخر ماه عقرب و اوایل ماه قوس به گل می‌نشیند و حاصل آن بطور معمول صبحگاهان و قبل از طلوع خورشید برداشت می‌شود.

انجیل، غوریان، پشتون زرغون، گذره، زنده جان، کرخ، ادرسکن، شیندند و کشک رباط سنگی از جمله ولسوالی‌های هرات است که بیشترین ساحه زیر کشت زعفران را دارند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


مقالات مرتبط

شامل نمودن آگاهی اضرار مواد مخدر در پروژه های انکشاف زراعتی

برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم ” CLAP” وزارت زراعت، آبیاری ومالداری در هماهنگی با ریاست عمومی ترویج و

سنگ تهداب تعمیر یک باب مکتب در ولایت ننگرهار گذاشته شد

سنگ تهداب تعمیر مکتب ابتدايئه توحید اباد ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار توسط مسوولین ریاست معارف آن ولایت در حالیکه تعدادی

ساخت بیش از صد کارخانه کشمش در ولایت هرات

بشیراحمد احمدی آمر امور زراعتی اداره ریاست زراعت ولایت هرات به رسانه های محلی این ولایت گفته است که در

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*