English | دری

افزایش چشمگیر عواید معادن در بدخشان

افزایش چشمگیر عواید معادن در بدخشان

Lajwardمعادن لاجورد ولسوالی کران و منجان و گرانیت ولسوالی بهارک ولایت بدخشان در سال روان حدود 29 میلیون افغانی عواید نموده است.

این مطلب را محمد اکبر انوری رییس معادن ولایت بدخشان به رسانه های اظهار نموده و میگوید عواید این دو معدن نسبت به سال های گذشته رو به بهبود است.

به گفته وی عواید بدست آمده از این دو معدن گرانبهای ولایت بدخشان در سال 1391 خورشیدی حدود 11 میلیون افغانی بوده که در این اواخر عواید رو به  افزایش میباشد.

آقای انوری علاوه کرده؛ بیشترین عواید از معدن لاجورد این ولایت بدست آمده که علت افزایش عواید این معدن استخراج بیشتر لاجورد به شکل فنی و جلوگیری از کندن کاری های غیرقانوی میباشد.

لاجورد در جمع سنگ های قمیتی و تزئینی به شمار میرود که در تخنیک کار برد ندارد و تنها بخاطر ساخت زیورات تزئینی و وسایل زیبای سنگی منازل مورد استفاده قرار میگیرد، که معدن این سنگ تزئینی در منطقه سرسنگ ولسوالی کران منجان قرار گرفته است.

تا اکنون در بدخشان ده ها معدن توسط وزارت معادن و صنایع سروی و شناسایی شده که معان لعل در ولسوالی اشکاشم و اکامرون در ولسوالی بهارک نیز مشمول این سروی بوده اند.

در عین حال شاه ولی الله ادیب والی بدخشان از استفاده بعضی از معادن توسط افراد غیر مسوول و طالبان خبر داده میگوید، معدن بیروچ که توسط افراد به شکل خود سرانه استخراج میگردد عواید این معدن به جیب طالبان میریزد، وی تعهد نمود که به هرشکل شود این معدان را ازدست غارت گران گرفته و مورد استخراج قرار میدهد.

این درحالیست که چند روز پیش موسسه شفافیت بین المللی در یک گزارشی نوشته بود که معادن افغانستان تاراج شده و به طور غیر قانون مورد استخراج قرار میگیرد این خیلی نگران کننده میباشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*